avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Documente pentru calatorie strainatate minor insotit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Documente pentru calatorie strainatate minor insotit de unul din parinti

Buna ziua.

Sotia mea vrea sa plece cu copilul minor in strainatate via avion pe ruta Romania - Grecia dus si Grecia - escala Austria - Romania intors.

Nu imi este clar ce fel de documente de calatorie sunt necesare pentru minor. I-am facut pasaport temporar pentru 1 an.

Pe site-ul politiei de frontiera spune ca e nevoie de o declaratie legalizata la notar a celuilalt parinte ca e de acord ca minorul sa fie insotit doar de unul dintre parinti. Asta pentru iesire din Romania.
Este valabila aceasta declaratie si la intrare respectiv iesire din Grecia respectiv Austria?
De exemplu pentru Austria citesc pe site-ul guvernului ([ link extern ] .
De asemenea, pentru Grecia pe site-ul guvernului ([ link extern ] .

As vrea sa stiu daca avand o declaratie de acord a unui parinte pentru ca minorul sa poara calatori cu celalalt parinte, in forma ceruta de politia de frontiera din Romania, autentificata la notar este suficienta.
La ceste documente o sa adaugam si pasaport minor, carti dentitate parinti, copie certificat de casatorie, copie certificat nastere copil.

Mi-e ca sotia sa nu ajunga in situatia sa nu poata intra sau iesi in/din Grecia si/sau Austria.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:56, 4 Iulie 2021
Acea declarație foloseste doar la iesirea din România.
La notar declarati ca subteti de acord cu acea calatorie. La vama sotia prezinta pasapoartele, biletele si declaratia. Sa faca si o coie xerox.
Ok. Deci la iesirea din Romania am declaratia de pe site-ul politiei de frontiera.

In rest (intrare in Grecia, iesire din Grecia, intrare in Austria, iesire din Austria, intrare in Romania), folosesc o alta declaratie notariala?

Exista vreun format al acestei declaratii valabil pentru Austria, Grecia, Romania?

Aceasta declaratie trebuie tradusa si in limbile tarilor de destinatie/tranzit?
Domnule, doar o declaratie si de aceasta declaratie este nevoie DOAR când iese din Romania. Oriunde altundeva nu foloseste/nu ii cere nimeni/ nu e necesara traducere.
Importanta este ieșirea din România.
Mai departe, pe vameșul austriac sau grec nu îl interesează unde merge soția dvs cu un copil cetățean roman.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta necesara la iesirea din tara cu copilul trebuie tradusa? rpc rpc Buna ziua, Copilul minor este in custodia mea, prin sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila. Pentru a iesi din tara cu copilul am nevoie de ... (vezi toată discuția)
Procura minor calatorie in strainatate Alexia 2014 Alexia 2014 Buna ziua tuturor! Am o nelămurire si anume: fetita mea (are cetatenie romana)va călători cu avionul pe ruta Roma-Londra însoțită de tatal ei(suntem ... (vezi toată discuția)
Trecere frontiera parintii si copilul minor errica errica Avem un copil minor de 8 ani care este trecut in pasaportul ambilor parinti. Pentru a trece frontiera impreuna cu ambii parinti mai este nevoie de alte acte. ... (vezi toată discuția)