Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Copie Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Copie Revisal

Buna ziua. Cum pot eu ca angajat sa cer o copie a registrului electronic Revisal corespunzatoare datelor mele,unde trebuie sa ma adresez? Va multumesc.
1. HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor, care intra in vigoare de la data de 01.08.2011, spune:
Art.8
(3) La solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:

a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;

b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

(4) Documentele sunt eliberate in copie certificata de reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul.
2. Asadar faceti o cerere catre angajator sa va dea o copie dupa paginile dvs. din Revisal.
deneyda a scris:

Buna ziua. Cum pot eu ca angajat sa cer o copie a registrului electronic Revisal corespunzatoare datelor mele,unde trebuie sa ma adresez? Va multumesc.

Puteti a va adresati fie angajatorului, fie ITM-ului pentru a obtine o copie certificata de pe pagina/paginile din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana dvs.
Cum se poate tehnic lista o copie a Revisalului de catre angajator ?
sandrinamelinda1 a scris:

Cum se poate tehnic lista o copie a Revisalului de catre angajator ?

Folosind functia de ”print screen” din calculatorul dvs ... bineinteles dupa ce aveti deschisa pagina din REVISAL: