avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actul de vinzare-cumparare poate fi contestat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actul de vinzare-cumparare poate fi contestat?

am citit aici,in forum,ca actul de vinzare-cumparare poate fi contestat dupa moartea parintilor.
cum poate fi?
multumesc.
eu vreau sa ma feresc,asta e scopul.nu vreau sa contest pe nimeni.
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:09, 31 Iulie 2011
Poate fi contestat,dar greu...Motive: pret neserios,incapacitatea partilor,nerespectaea posibilelor clauze,vicii de forma,etc.Cu cat trece timpul,cu atat e mai greu de contestat.
Daca parintii il fac la un notar,cred ca puteti fi linistit[cu rezerva clauzelor].
Ultima modificare: Duminică, 31 Iulie 2011
nyan, utilizator
Poate fi contestat ca donatie deghizata de ceilalti succesibili, este o prezumtie relativa.
poate fi atacat actul de vanzare pe motivul nulitatii relative daca sunt pana in trei ani de la incheierea lui sau constatarea nulitatii absolute indiferent de momentul cand promoveaza actiune in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce conditii se poate ataca de catre mostenitori un contract de vinzare cu clauza de uzufruct viager catre unul din copii? denisb denisb Buna ziua, Am urmatoarea situatie: In anul 2001 parintii mei si cu mine am semnat un contract de vinzare cumparare a apartamentului lor cu clauza viagera. ... (vezi toată discuția)
Dreptul la averea parintilor safta67 safta67 soacra mea a facut acte pe toate proprietatile cumnatei mele,sotul meu poate ataca dupa moartea ei actul de vinzare facut de soacra mea? (vezi toată discuția)
Contr de vc cu cl de intr este legal gordu carolina gordu carolina buna ziuaPARINTII MEI doresc sa imi lase mie casa un ap artament si sa imi faca un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere. Specific ca mai am ... (vezi toată discuția)