Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actul de vinzare-cumparare poate fi contestat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actul de vinzare-cumparare poate fi contestat?

am citit aici,in forum,ca actul de vinzare-cumparare poate fi contestat dupa moartea parintilor.
cum poate fi?
multumesc.
eu vreau sa ma feresc,asta e scopul.nu vreau sa contest pe nimeni.
Poate fi contestat,dar greu...Motive: pret neserios,incapacitatea partilor,nerespectaea posibilelor clauze,vicii de forma,etc.Cu cat trece timpul,cu atat e mai greu de contestat.
Daca parintii il fac la un notar,cred ca puteti fi linistit[cu rezerva clauzelor].
nyan, utilizator
Poate fi contestat ca donatie deghizata de ceilalti succesibili, este o prezumtie relativa.
poate fi atacat actul de vanzare pe motivul nulitatii relative daca sunt pana in trei ani de la incheierea lui sau constatarea nulitatii absolute indiferent de momentul cand promoveaza actiune in instanta.