Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate sediu secundar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate sediu secundar

La sediul principal firma are un obiect de activitate, la sediul secundar are alt obiect de activitate. Fiecare sediu deruleaza operatiuni prin banci diferite, conturi separate. Cum se tine contabilitatea in aceasta situatie ? Centralizat sau separat ? Exista o varianta in care s-ar putea evidentia separat cele 2 activitati ? Multumesc anticipat. Dan
danciobica a scris:

La sediul principal firma are un obiect de activitate, la sediul secundar are alt obiect de activitate. Fiecare sediu deruleaza operatiuni prin banci diferite, conturi separate. Cum se tine contabilitatea in aceasta situatie ? Centralizat sau separat ? Exista o varianta in care s-ar putea evidentia separat cele 2 activitati ? Multumesc anticipat. Dan

La sediul secundar contabilitatea se tine conform legii 82 / 1991 pana la nivel de balanta. Adica separat. Normal ca se separa cele doua activitati prin inregistrari distincte, adica se tine contabilitate analitica.