avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate sediu secundar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate sediu secundar

La sediul principal firma are un obiect de activitate, la sediul secundar are alt obiect de activitate. Fiecare sediu deruleaza operatiuni prin banci diferite, conturi separate. Cum se tine contabilitatea in aceasta situatie ? Centralizat sau separat ? Exista o varianta in care s-ar putea evidentia separat cele 2 activitati ? Multumesc anticipat. Dan
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 12:53, 14 August 2008
danciobica a scris:

La sediul principal firma are un obiect de activitate, la sediul secundar are alt obiect de activitate. Fiecare sediu deruleaza operatiuni prin banci diferite, conturi separate. Cum se tine contabilitatea in aceasta situatie ? Centralizat sau separat ? Exista o varianta in care s-ar putea evidentia separat cele 2 activitati ? Multumesc anticipat. Dan


La sediul secundar contabilitatea se tine conform legii 82 / 1991 pana la nivel de balanta. Adica separat. Normal ca se separa cele doua activitati prin inregistrari distincte, adica se tine contabilitate analitica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate pentru firma nou infiintata fara activitate? raduvasile2 raduvasile2 Buna seara, Recent am infiintat o firma SRL neplatitoare de TVA eu fiind administrator unic si numai ce am ridicat certificatul de inregistrare al firmei si ... (vezi toată discuția)
Srl - 2 activitati principale mihaelasir_2005 mihaelasir_2005 Buna ziua, O societate infiintata in 2013 are ca obiect principal de activitate codul CAEN: 4120 - Lucrari de constructii a cladirilor rezidentiale si ... (vezi toată discuția)
Cum se procedeaza???? 44axa 44axa cum se incheie balanta in situatia in care din doua spatii (cu administratori si balante separate ) trebuie sa ramina un singur administrator ,o balanta ,dar ... (vezi toată discuția)