avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum se procedeaza????
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum se procedeaza????

cum se incheie balanta in situatia in care din doua spatii (cu administratori si balante separate ) trebuie sa ramina un singur administrator ,o balanta ,dar doua gestiuni ??? ce nota contabila trebuie facuta ca una din balante sa ramina cu solduriile pe zero??? cum se preia spre exemplu pierderea din contul 121 din balanta care se inchide pentru a putea fi preluat in balanta care ramine????

multumesc .
Lucrurile nu sunt chiar simple. Nu exista o balanta centralizata pentru cele doua entitati? - banuiesc ca este o singura societate - Cat la suta aveau fiecare dintre asociati?
44axa a scris:

cum se incheie balanta in situatia in care din doua spatii (cu administratori si balante separate ) trebuie sa ramina un singur administrator ,o balanta ,dar doua gestiuni ??? ce nota contabila trebuie facuta ca una din balante sa ramina cu solduriile pe zero??? cum se preia spre exemplu pierderea din contul 121 din balanta care se inchide pentru a putea fi preluat in balanta care ramine????
multumesc .

Daca sunt puncte de lucru ale aceleeasi societati, trebuia si pana acum sa se faca o balanta de verificare pe toata societatea, chiar daca se tinea evidenta contabila pana la nivel de balanta pe fiecare subunitate. Cunosc o societate cu 14 filiale in tara care pana la data de 5 ale lunii transmit situatiile pana la nivel de balanta la sediul central unde se face o singura balanta, bilant, etc. Dar vad ca amintiti aici si de gestiuni, ori o societate poate avea mai multe gestiuni si nu se fac balante de verificare pe gestiuni.
In cazul unei fuziuni sau absorbtii e cu totul altceva . Reveniti cu precizari.
Da,sunt puncte de lucru ale aceleeasi societati .Initial a fost un bar ,apoi administratora a impartit spatiul in doua iar in cel de al doilea a deschis un magazin de haine unde a incadrat pe postul de administrator pe fiul acesteia care este si student.Din anumite motive ...a reunit cele doua spatii si a ramas ea singurul administrator.Aceste doua spatii au avut evidenta primara separata ,normal, pina si balante proprii ,care asa cum spuneti mai sus merg la sediul central unde se face o singura balanta ,declaratii ,bilant...

Problema este ca la nivel de punct de lucru trebuie acum sa se intocmeasca o singura balanta.#-o aici este problema mea !!!! Cum se cumuleaza aceste balante ca sa rezulte una singura????
Se poate ca la soldurile finale ale balantei care ramine sa se adune soldurile finale ale balantei care se va inchide?
pentru ca fiind aceeasi societate mama restul sumelor se regasesc in balanta mare ????

iar despre gestiuni separate nu este vorba de doua balante ci doar de doua case de marcat pentru cele doua raioane care se formeaza de acum inainte (deci din doua puncte de lucru distincte vor fi in continuare doar doua raioane ptr ca functioneaza in acelasi spatiu .

Sper sa fiu mai bine inteleasa acum .

multumesc.
Credeam ca-i vreo minune de nu-i mai da nimeni de capat! Dar e doar gestiune interna. Aveti un singur cod fiscal (CUI), un singur bilant, etc. Situatiile, declaratiile lunare le-ati facut si pana acum pentru o firma, nu pentru 2 firme, asa-i?
Pai cum ati imbinat pana acum situatiile contabile faceti si deacum inainte la fel.
inteleg ca pana acum au fost intocmite doua balante fara sa fie centralizate?
incepand cu luna in care doriti TOTUSI (acest fapt fiind obligatoriu:)) sa intocmiti o balanta de verificare centralizatoare preluati rulajele totale din una dintre cele doua balante in cealalta cumulandu-le cu rulajele celei de a doua, acest cumul de rulaje reprezentand rulajele initiale pentru noua balanta...in continuare pe rulajele in curs veti inregistra operatiunile cumulate din perioada in curs aferente celor doua puncte de lucru.

Alte discuții în legătură

Urgent va rog - termen balanta Krissia . Krissia . #-o Am si eu nevoie urgent de o informatie. Exista o baza legala care prevede termenul legal de inchidere a unei balante lunare? 10 zile, 25 zile....? Si daca ... (vezi toată discuția)
O societate, doua puncte de lucru ContSters95887 ContSters95887 Pentru o societate cu doua puncte de lucru contabilitatea se tine separat pentru fiecare punct de lucru in parte? Stiu ca nir se face pentru fiecare in parte, ... (vezi toată discuția)
Contabilitate farmacie creolaiurist creolaiurist Am nevoie de ajutor!!! M-am angajat recent ca si economist la o farmacie. Spre surprinderea mea, contabilitatea se tine pe hartie, si nu pentru ca nu ar ... (vezi toată discuția)