Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reziliere contract arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reziliere contract arenda

Buna ziua,am si eu o intrebare.in anul 2010 am incheiat un contract de arenda pe o suprafata de 6 ha teren arabil,in momentul preluarii terenului acesta era nelucrat de citiva ani,amanunt pe care arendatorul nu l a mentionat,cit si faptul k acolo este o zona cu porci mistreti si ierburi greu distructibile care fac f rau culturii.in momentul incheierii contractului acesta avind f multe terenuri lasate tot pirloaga el locuind in alta tara iar aici ocupinduse fratele lui,ne a rugat in contravaloarea arendei sa il ajutam pe fratele lui sa lucreze acele paminturi,intelegere efectuata verbal.Mentionez ca acea cultura de griu a fost distrusa de porcii mistreti,lucru care societatile de asigurari nu asigura.Partea noastra de intelegere in ceea ce priveste ajutorul pentru lucrari a fost respectata.Contractul de arenda a fost incheiat in luna aprilie 2010iar cererea de subventie a fost depusa in baza contractului de arenda pt anul 2010.In toamna anului 2010 am demarat araturile pt infiintarea unei culturi de floarea soarelui,in aprili 2011 arendatorul m a sunat sa mi comunice k renunta la contractul de arenda si sa i mi retrag cererea de subventie inregistrata de mine in luna februarie 2011.reactia mea a fost una fireasca comunicindu i ca am cultura infiintata si intrebind motivul.raspunsul a fost -din principiu.acesta a supradeclarat terenul in a.p.i.a,am reglementat aceasta problema iar o sapt mai tirziu acesta prin diverse tertipuri si telefoane a incercat sa mi blocheze cererea mentionin k suntem in litigiu,neavind nici o dovada in acest sens.situatia s a rezolvat a treia oara.Acesta a venit in tara spunindu mi k vrea arenda inainte de recoltare,arenda pe anul 2010 arenda care a fost platita in lucrari agricole cu utilajele mele pe terenurile lui,cu toate ca recolta a fost distrusa de mistreti.acum acesta ma invita la primarie sa renuntam la contract pentru anul agricol urmator,mai mentionez faptul k partea noastra de lucrari a fost efecuata si pt anul acesta.Eu sunt noua in agricultura de 3 ani si nu stiu cu ce ma confrunt va rog sa mi scuzati povestea lunga dar acest om cind vine vorba de munca noastra arunca pe fratele lui cind trebuie sa ia bani sunt paminturile lui.Contractual eu trebuie sa ii dau lui 600 kg produse , faptic ei ne sunt datori dar acest om vb contracual doar pt a lua bani pe ceva ce nu a muncit dorind si arenda si subventie si munca iar eu nu stiu cum sa procedez si dece insista sa mergem la primarie sa renunt eu.VA MULTUMESC
cu stima MA
Potrivit dispozitiilor art.12 din Legea nr.16/1994, fiecare parte contractanta este obligata sa instiinteze in scris cealalta parte, cu cel putin 3 luni inainte de expirarea contractului, despre intentia sa de a reinnoi sau de a nu reinnoi contractul de arendare.Prin acordul partilor, contractul de arendare poate sa inceteze si inainte de a ajunge la termen.

Prin urmare, contractul de arendare nu poate fi denuntat unilateral de arendator inainte de termen. Acest lucru nu se poate face decat daca si dvs. sunteti de acord cu incetarea contractului.
Multumesc pt raspuns dar lucrurile stau mai rau decit atat deoarece acest om a facut totul sa mi anuleze contractul cit si subventia din a p.i.a,declarind k contractul nu este legal,in afara de asta eu am lucrat paminturile lui acesta datorindu-mi o suma de 10000 ron,bani de care nu mai recunoaste,pretinde bani de arenda pe anul trecut si anul in curs,cu toate ca cultura de anul trecut a fost distrusa de mistreti.In momentul de fata eu nu am renuntat la contract deoarece intentionez sa merg la instanta.Acesta a declarat pamintul in a.p.i.a,cu cultura infiintata de mine situatia inca nu este clara,daca dosarul i mi va fi aprobat sau nu,creau sa anulez acest contract dar in instanta si nu stiu pasii de urmat.Acest om mi a adus f multe prejudicii si materiale si financiare.Multumesc
Apelati la un avocat care sa va redacteze actiunea si sa va asiste/reprezinte in instanta.