Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bunurile acceptate prin acceptarea mostenirii sub ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bunurile acceptate prin acceptarea mostenirii sub beneficiu inventar pot fi vandute numai prin licitatie publica ?

cica bunurile dobandite prin acceptarea mostenirii sub beneficiu inventar pot fi vandute numai prin licitatie publica. adevarat sau fals? unde pot gasi reglementarile legale ?
multumesc.
Acceptarea mostenirii sub beneficiu de inventar se face pentru a se impiedica confuziunea patrimoniului defunctului cu patrimoniul mostenitorilor. Este recomandata atunci cand exista posibilitatea ca datoriile defunctului sa depaseasca activul succesoral.
Inainte de achitarea datoriilor defunctului, vanzarea trebuie facuta prin licitatie publica - art716 si 717 Cod Civil.
Dupa acoperirea pasivului succesoral, bunurile din mostenire ramase pot fi instrainate in orice fel.
ContSters103772, utilizator