Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal eronat-solutii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal eronat-solutii

Buna ziua!

Folosesc programul de contabilitate Saga de curand, la care am "atasat" casa de marcat. Din greseala am tastat eronat o suma si astfel am scos un bon fiscal gresit. Ce as putea face pentru a remedia situatia (mai ales in ceea ce priveste stocurile) fara a merge la nu stiu ce Directie pentru a inregistra eroarea?

Multumesc
Casierul face o declaratie de mana in care scrie ca bonul nr...are valoare corecta de....greseala constand in tastarea gresita a urmatoarelor produse aici scrie care sunt produsele tastate gresit.Aceastei declaratii semnate de actre casier i se da nr. de inregistrare si se ataseaza la bonul fiscal gresit iar in contabiliatate se inregistreaza valoarea corecta a bonului.
Si nu mai este nevoie sa se mearga la Directia de finante ptr a inregistra greseala?
Nu mai trebuie mers la Finante cu nimic.Si eu mai am din cand in cand astfel de cazuri si asa procedez.
Pentru corectarea unei erori privind tastarea eronata a unei sume pe casa de marcat, se intocmeste un dosar care va cuprinde urmatoarele documente:
1. Explicatia persoanei care a tastat gresit suma respectiva pe casa de marcat. Se va aduce la cunostinta conducerii societatii numarul bonului, data, ora, minut si modalitatea de corectare sau anulare a operatiunii respective.
2. Decizia de aprobare a corectiei emisa de contabilul sef, directorul economic sau administratorul societatii.
3. Copia notelor de receptie de la ultimul inventar efectuat , pana la zi prin care a fost stabilit pretul cu amanuntul al marfurilor inregistrate eronat pe casa de marcat.
4. Nota contabila privind corectarea din punct de vedere contabil a erorii.

Nu se mai depune dosar la finante. Toate documentele mentionate mai sus se pastreaza la nota contabila de corectie, impreuna cu bonul fiscal.