avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul la imobil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul la imobil

Contract vanzare-cumparare
Proprietatea G. I. (necasatorit) de sub A P1 si sa sa inscrie:
V. I. (necasatorita)
-dreptul de proprietate,in indiviziune si in parti egale cu titlu de drept de cumparare asupra A P1 si in partea 1 ........in comuna xxxxxxxxxx
1)Mentionez ca G.I. este concubinul dna V.I.;
2)G. I. este casatorit legitim cu F. M.,avand 3 copii cu aceasta.
Ce drepturi are dna V. I. la acest imobil conform citatului de mai sus???


Offtopic . Interventie moderator
Incercati pe viitor sa nu mai postati numele unor persoane fizice in mesaj.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Septembrie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 16:37, 24 Septembrie 2011
nu se intelege ce ati vrut sa spuneti, doar se presupune. noroc ca actul il veti face la notariat.
bunurile dobandite in concubinaj nu sunt bunuri comune ca cele dobandite in casatorie dar daca achizitionati o locuinta puteti in act sa va treceti amandoi.
In primul paragraf ati scris ca domnul nu este casatorit. La mentiuni scrieti ca domnul este casatorit. Care este adevarul pana la urma? E o ceata densa in mesajul postat de Dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concubinajul a4-3 a4-3 Buna seara. Am o nelamurire si desi am vorbit cu un avocat si cu un notar nelamurirea a ramas..In urma divortului meu (am fost casatorita) la partaj am ... (vezi toată discuția)
Mostenire din concubinaj linnky linnky buna ziua. va rog, am o nedumerire...eu am trei case si doua masini proprietatea mea, si un copil din prima casatorie. in prezent traiesc in conclubinaj de 12 ... (vezi toată discuția)
Succesiune dan.iela dan.iela Buna ziua, vreau sa va intreb despre o problema la care primesc fel si fel de raspunsuri. Soacra mea a ramas vaduva cu patru copii acum 30 de ani. I-a ramas o ... (vezi toată discuția)