Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... garsoniera inchiriata cedare bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

garsoniera inchiriata cedare bunuri

Buna ziua,

Parintii mei sunt divortati, iar tatal meu a cedat bunurile mobile si imobile, mamei mele dupa divort. In prezent garsoniera care apartinea tatalui meu si care a cedat-o este inchiriata, fara ca mama mea sa ofere vreo suma de bani din ceea ce obtine din chirie mie sau tatalui meu. Tatal meu sau eu ( fiica) avem vreun drept la aceasta chirie, daca garsoniera a fost inchiata sau tatal meu isi poate retrage donatia facuta? Mentionez ca aceasta donatie a fost facuta la tribunal ci nu la notar.

Va multumesc anticipa,
Mirela
faptul ca mama dvs isi inchiriaza garsoniera care a devenit bunul dansei si nu va da dvs niciun ban din chiria incasata nu este un motiv pt a solicita revocarea actului de donatie.
Sa inteleg ca a fost vorba de un partaj judiciar iar in urma unei tranzactii, tatal a renuntat la garsoniera in favoarea mamei?
da
Bunul este proprietatea mamei de la data ramanerii definitive a hotararii. Poate sa faca ce doreste cu acest bun imobil, inclusiv sa-l inchirieze.