Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bilet la Ordin in alb garantie folosit fraudulos
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bilet la Ordin in alb garantie folosit fraudulos

Buna ziua,

Acum 1 luna am dat unui partener un BO in alb, pe baza de incredere, drept garantie pentru plata la termen. Am completat data emiterii, data scadentei si semnatura, restul ramanand in alb. Dupa 2 saptamani, mi-am intrebat furnizorul daca a completat vreo suma pe el si ce facturi acopera la care mi s-a raspuns pe e-mail ca nu s-a completat nimic.

Surpriza a fost cand in urma cu 2 zile, BO a intrat in banca si am vazut ca s-a girat catre o alta firma inca de la data emiterii si suma trecuta este de 5 ori mai mare decat suma datorata si la acel moment si in prezent. Din lipsa de fonduri BO a fost refuzat.

Pentru ca nu am primit nici o explicatie pentru folosirea abuziva a acestui intrument, doresc sa stiu ce masuri pot lua impotriva furnizorului.

Nu am decat corespondenta pe e-mail, nu s-a facut un PV la predarea BO.

Va multumesc!
tszaki, utilizator
daca nu dovediti ca a fost emis in alb sunteti intr-o mare incurcatura. in general, cind se emit BO in alb (desi nu sunt legale, dar se practica) se face un pv care mentioneaz scopul emiterii, nr serie precum si faptul ca a fost emis in alb ca si garantie ca nu cumva sa fiti acuzat de inselaciune in contracte.