avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constatare nulitate act juridic anulare contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constatare nulitate act juridic anulare contract de donaþie

se poate anula un contract de donatie din 1996 pe un teren arabil fara clauze de intertinere ca drept comun ambilor soti donat de soacra? dupa ce acestea au divortat iar soacra si fiica au descis actiune in istanta pe motiv nu a vrut sa faca un contract de donatie ci doar un contract de intretinere intre soacra si fiica invocind dolul dupa 16 ani eu am extras de carte funciara pe teren si din acesta s-a costriut gospodarie cu anexa unde este autorizatie de constructie si certificat de urbanism pe numele nostru
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 21:58, 4 August 2011
presciptia dreptului de actiune in anularea unui act juridic in caz de dol sau eroare sau incelalalte cazuri de anulare, incepe sacurga de la data cand cel indreptatit, reprezentantul sau legal, sau persoana chemata de lege sa i incuviinteze actele a cunoscut cauza anularii, insa cel mai tarziu la implinirea a 18 luni de la data incheierii actului.
poate dati o explicatie mai coerenta,intrucat la modalitatea in care v-ati expus situatia nu se poate pricepe,decat se poate citi printre randuri
deci eu am fost casatorit din anul 1994 pana in 2010 iar acest contract de donatie a fost in 1996 unde era un teren arabil iar eu lam transformat in teren de constructii intabulat cu extras de carte funcira cu impozite platite, iar dupa divort soacra si-a adus aminte ca ea nu a vrut sa incheie un contract de donatie ca bun comun, ci un contract de intretinere intre ea si fiica
din punctul meu de vedere-in situatia in care procesul este pe rol-fosta Dvs soacra-pentru a fi mai succinta-nu are nici o sansa de castig,insa numai cu conditia ca Dvs sa va formulati o aparare cat mai profesionista
Actiunea nu are nici o sansa de castig. Dupa ce recl. va achita taxa de timbru, se vor ridica exceptii care vor duce la respingerea actiunii fara a se intra in judecata fondului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de proprietate and_rei31 and_rei31 Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dumneavoastra! Doresc sa-mi cumpar o garsoniera ... iar proprietarul imi spune ca are doar un contract de ... (vezi toată discuția)
Anulare act vanzare-cumparare miha_mimi miha_mimi Poate fi atacat si anulat un act de vanzare/ cumparare a unei locuinte? Cine trebuie citat ca parat in cazul in care se constata ca vanzatorul a folosit acte ... (vezi toată discuția)
Drept proprietate teren intravilan ioanacasoni ioanacasoni Buna ziua. am urmatoarea problema: exista un teren al sotului meu pe care s-a construit o casa noua aflata in proprietatea sotului meu.Ptr.teren exista un act ... (vezi toată discuția)