Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizat de Sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizat de Sindicat

In cadrul unui Sindicat pot fi anumite persoane salarizate de catre Sindicat?
Ma intereseaza foarte mult subiectul si actul normativ care reglementeaza aceasta chestiune.
Legea 54/2003
Art. 34. - (1) Membrii aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale, personalul de specialitate şi administrativ din aparatul acestora pot fi salarizaţi din fondurile organizaţiei sindicale sau în conformitate cu prevederile contractului colectiv de muncă.

(2) În funcţiile de specialitate care necesită o calificare superioară pot fi angajaţi şi salariaţi ai altor unităţi, urmând ca aceştia să îşi desfăşoare activitatea în afara programului de muncă, precum şi pensionari.

(3) Persoanele încadrate potrivit alin. (2) pot cumula, în condiţiile prevăzute de lege, salariul şi, după caz, pensia cu veniturile obţinute din activitatea prestată la organizaţia sindicală.
1. Legea nr.54/2003 a fost abrogata la data intrarii in vigoare a Legii nr.62/2011.

2. Art. 34 din Legea nr.62/2011 prevede:
Membrii alesi in organele executive de conducere ale organizatiilor sindicale, personalul de specialitate si administrativ din aparatul acestora pot fi salarizati din fondurile organizatiilor sindicale.