Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prins fara permis (minor)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prins fara permis (minor)

am fost prins in spatele blocului la volanul unei masini , masina fiind a prietenului meu aflat in dreapta ni s'a facut proces verbal declaratii etc. ce pot pati ?
Art.86. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.(adica ti se deschide dosar penal )
Iar prietenului tau o sa i se suspende permisul de conducere, si va pati asta : închisoare de la 6 luni la 3 ani sau amendă, cf art aceluiasi articol buclucas 86, pct 3.( i se deschide dosar penal)

glowsunshine, utilizator
Este vorba de infractiune din partea amandurora. Mai grava este a lui ca te-a lasat la volan desi stia ca nu ai permis. Angajati-va un avocat si incercati sa dregeti busuiocul. Daca in spatele blocului este iarba e una iar daca sunt alei este alta.
Adrian Tudor, Consultant asigurari