Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere fara permis auto, consecinte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere fara permis auto, consecinte

un prieten a dat examenul de permis auto, l-a luat , dar nu a asteptat sa-i vina permisul si s-a urcat la volan conducand masina pe trasee laturalnice , rurale. A fost prins.....Risca dosar penal?....sau doar amenda?
Art. 86. din Codul rutier prevede:
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Prietenul dvs nu poseda inca permisul de conducere. Este pasibil de un dosar penal pentru infractiunea prevazuta in articolul de lege mai sus reprodus.