Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de asociere in participatiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de asociere in participatiune

buna ziua
un asociat( a venit cu spatiu),trebuie sa primeasca lunar de la celalalt asociat in fiecare luna 3000 de euro + tva in urma desfasurarii activitatii, trebuie sa emita factura ?:((
in factura pot sa scriu cota parte contract de asociere in participatiune?
in contabilitate inregistrez:

458 =%
706/708
e ok asa?
la finante in 15 zile sau in 30 zile trebuie inregistrat contractul?#-o:((
va multumesc :D
Intre partile asociate in participatiune NU SE INTOCMESC FACTURI!
Contractul de participatiune poate fi si cu cota asupra veniturilor, nu numai cu distribuirea VENITURILOR/CHELTUIELILOR.
Documentul de repartizare este DECONTUL DE DISTRIBUIRE A VENITURILOR/CHELTUIELILOR.
Daca se emite FACTURA atunci DE FACTO aveţi un CONTRACT DE INCHIRIERE si relatia aceasta nu este putatoare de TVA.
ATENTIE puteti avea surprize cu TVA-ul !!!!!
MirceaSCALAT a scris:

Intre partile asociate in participatiune NU SE INTOCMESC FACTURI!
Contractul de participatiune poate fi si cu cota asupra veniturilor, nu numai cu distribuirea VENITURILOR/CHELTUIELILOR.
Documentul de repartizare este DECONTUL DE DISTRIBUIRE A VENITURILOR/CHELTUIELILOR.
Daca se emite FACTURA atunci DE FACTO aveţi un CONTRACT DE INCHIRIERE si relatia aceasta nu este putatoare de TVA.
ATENTIE puteti avea surprize cu TVA-ul !!!!!

Subscriu.
Buna ziua,
Legat de contractul de asociere in participatiue as avea si eu o mica nelamurire:
Un contract intre doua societati X si Y. Societatea Y cesioneaza ( vinde ) unei alte societati Z. SOc. Z plateste lui Y investitia facuta pe perioada derularii contractului de la semnare si pana la momentul cesionarii.
INtrebarea este : Soc. Z cum se inregistreaza in contabilitate cu plata catre Y? E plata prin banca si asta e OK dar este o cheltuiala deductibila sau nu? sunt in ceata si nu gasesc monografii sau alte detalii.
Multumesc.
In asocierea in participatiune persoanele care se asociaza isi pastreaza drepturile intacte asupra bunurilor alocate asocierii.
X si Y s-au asociat printr-un contract de asociere in participatiune.
Y transfera lui Z drepturile de proprietate asupra investitiilor facute in vederea participatiei.
Investitiile lui Y, se intelege ca nu sunt finalizate, dar sunt cedate catre Z.
In situatia data ASOCIEREA dintre X si Y CADE.
Z achizitioneaza investitii, adica Imobilizari in curs(cont grupa 2), de la Y, ca atatre nu sunt cheltuieli/consumuri(Cont grupa 6).
IKALIKA a scris:

Buna ziua,
Legat de contractul de asociere in participatiue as avea si eu o mica nelamurire:
Un contract intre doua societati X si Y. Societatea Y cesioneaza ( vinde ) unei alte societati Z. SOc. Z plateste lui Y investitia facuta pe perioada derularii contractului de la semnare si pana la momentul cesionarii.
INtrebarea este : Soc. Z cum se inregistreaza in contabilitate cu plata catre Y? E plata prin banca si asta e OK dar este o cheltuiala deductibila sau nu? sunt in ceata si nu gasesc monografii sau alte detalii.
Multumesc.

Asa cum ati descris mai sus, societatea Y are cu societatea Z o relatie contractuala care nu are legatura cu asocierea in participatiune dintre societatea X cu societatea Y si, e posibil ca, societatea Z sa nu stie de existenta contractului de asociere.

Deci, este o tranzactie ca oricare alta iar contractul de asociere in participatie (legata de alta afacere cu altcineva) nu o poate interzice.