Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu fara plata corelat la concediu de odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu fara plata corelat la concediu de odihna

buna ziua!
am 2 intrebari:
1. in conditiile in care un angajat solicita concediu fara plata pe o perioada de 60 zile, i se reduce numarul de zile de concediu de odihna cu 4 zile?
2. care este perioada maxima pt care se poate acorda concediu fara plata?
multumesc mult.
depinde de cum este specificat in C.C.M la nivel de unitate sau in Regulamentul Intern .
1. CO nu se acorda pentru lunile in care salariatul a fost in CFP.
2. Daca nu aveti prevazut in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern o perioada maxima de CFP atunci aceasta se negociaza intre salariat si angajator.