avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu fara plata corelat la concediu de odihna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu fara plata corelat la concediu de odihna

buna ziua!
am 2 intrebari:
1. in conditiile in care un angajat solicita concediu fara plata pe o perioada de 60 zile, i se reduce numarul de zile de concediu de odihna cu 4 zile?
2. care este perioada maxima pt care se poate acorda concediu fara plata?
multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:23, 9 August 2011
depinde de cum este specificat in C.C.M la nivel de unitate sau in Regulamentul Intern .
1. CO nu se acorda pentru lunile in care salariatul a fost in CFP.
2. Daca nu aveti prevazut in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern o perioada maxima de CFP atunci aceasta se negociaza intre salariat si angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul zile concediu de odihna lidia31 lidia31 buna ziua. Am si eu o nelamurire: sunt angajata din 14 noiembrie 2008 si pe parcursul anului am avut o saptamana de concediu fara plata si 2 saptamani de ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata silvia77 silvia77 Buna ziua. Va rog sa imi spuneti cat concediu fara plata pot sa imi iau intr-un an si in ce conditii. VA MULTUMESC ANTICIPAT (vezi toată discuția)
Concediu marinica71 marinica71 la cate zile de concediu am dreptul daca am 17 ani vechime? (vezi toată discuția)