Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor probleme cu terze persoane
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor probleme cu terze persoane

Buna ziua tuturor
voi fi foarte succinta in prezentarea situatiei pentru a lasa spatiu oricarui tip de comentariu.
1. mama pleaca la munca afara. copilul ramane la bunicii materni in ccat tatal alcoolic incapabil de a avea grija. mama pleaca pentru a strange bani de divort si spera sa reuseasca sa faca actiunea
2. dupa 1 an tatal ia copilul de la domiciliul bunicilor materni si il duce in domiciliul sau unde traia impreuna cu o concubina care ulterior s-a aflat ca era alcoolica.
3. pentru a acoperi comportamentul fiului, buunica paterna ia la ea copilul, impiedicand mama de a mai lua legatura cu copilul
4. mama reuseste sa ia legatura cu copilul doar in schimbul uno sume de bani cerute de aceasta soacra desi nu avea de ce sa plateasca acesteia sau sotului care bea banii.
5. mama reuseste sa ia copilul 1 luna la ea . dupa vacanta in strainatate mama deschide si actiunea de divort cu incredintare.
6. copilul minor se intoarce in casa bunicilor paterni pana la definitivarea procesului.
7. O luna dupa deschiderea actiunii de divort tatal isi omoara concubina, aproape de fata cu copilul (in aceeasii casa) si este inchis. actualmente este inchis
8. La toate actiunile facute de mama face apel peste apel si recursuri refuzand sa lase fetita sa ajunga la mama
9. sentinta de divort si incredintare pe fond este definitiva in 2011 si mai are un termen la recurs.
10. ordonanta prezidentiala de incredintare da castig mamei: definitiva si irevocabila in august 2011.

In acest punct ajunsi bunicii paterni refuuza sa dea copilul mamei, refuza sa recunoasca sentinta de incredintare si mai mult obliga cu diverse tertipuri minora de a refuza sa mearga cu mama (pierzi mostenirea, pe noi ne lasi singuri si neajutorati, maica-ta vrea sa te distruga... spuse unui copil de nici 13 ani)

va rog puteti sa-mi indicati cum pot proceda in aceasta situatie pentru a lua minora dat fiind aceasta opozitie dirijata de persoane care poate ca ar trebui controlate din punct de vedere geriatric?
Actualmente au interzis si nu se mai poate lua legatura nici maccar telefonic cu copilul.
Trebuie sa depun plangere la politie?
minora e deja inscrisa la scoala in strainatate si trebuie sa fie luata de mama.
Va multumesc si sper ca am fost destul de succinta.
Daca v-ati judecat in apel, iar acum sunteti in recurs, hotararea dvs. este definitiva si poate fi pusa in executare prin intermediul unui executor judecatoresc.
Astfel, legalizati sentinta cu mentiunea " definitiva" si investiti cu formula executorie hotararea, apoi adresati-va unui executor judecatoresc.
Art.276 c.proc.civ.
Se investesc cu formula executorie prevazuta de art. 269 alin. 1 hotararile care au ramas definitive ori au devenit irevocabile, precum si orice alte hotarari sau inscrisuri, pentru ca acestea sa devina executorii, in cazurile anume prevazute de lege.

simonette12 a scris:

Daca v-ati judecat in apel, iar acum sunteti in recurs, hotararea dvs. este definitiva si poate fi pusa in executare prin intermediul unui executor judecatoresc.
Astfel, legalizati sentinta cu mentiunea " definitiva" si investiti cu formula executorie hotararea, apoi adresati-va unui executor judecatoresc.
Art.276 c.proc.civ.
Se investesc cu formula executorie prevazuta de art. 269 alin. 1 hotararile care au ramas definitive ori au devenit irevocabile, precum si orice alte hotarari sau inscrisuri, pentru ca acestea sa devina executorii, in cazurile anume prevazute de lege.

Va multumesc pentru raspuns
actele pe care le am in curs de legalizare stiu ca vor avea putere executorie. Problema ramane la nivelò de punere in aplicare. In cazul in care minora sub influenta bunicilor refuza (de fapt are un comportament cand favorabil cand de refuz) si bunicii la fel se opun , un executor judecatoresc poate obliga la executare?
da, pune in aplicare hotararea, cu forta.