Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii revenire din c.i.c.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

revenire din c.i.c.

Buna ziua.
Sunt in C.I.C., iar copilul implineste 2 ani in septembrie. Stiu ca imediat a doua zi dupa implinirea varstei de 2 ani, ar trebui sa ma intorc la munca.
Problema: angajatorul imi spune ca trebuie sa revin la munca in luna octombrie, cand se implinesc 2 ani de la decizia de suspendare pentru C.I.C., care a inceput imediat DUPA terminarea concediului de lauzie(42 de zile).
Cine are dreptate?

Multumesc frumos!
CIC se acorda pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
In consecinta va adresati cu o cerere angajatorului de revenire la vechiul loc de munca incepand cu ziua imediat urmatoare implinirii varstei de 2 ani.
1. Copilul dvs. s-a nascut in 2009 deci vi se aplica prevederile OUG 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului.

2. Aceasta spune:
Art. 11. - Plata drepturilor prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã înceteazã cu ziua urmãtoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
3. Avcelasi lucru spune si OUG 111/2010 care se aplica de la data de 01.01.2011.
4. Aratati-i si angajatorului textul de lege, sa se convinga si el.
Buna ziua. In Revisal, la suspendarea pt cic 2 ani, la data sfarsit suspendare se trece ultima zi de cic sau prima zi de munca? merci anticipat
Incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii se fac in aceeasi zi (prima zi de munca).