Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda pentru tulburarea linistii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda pentru tulburarea linistii publice

Buna ziua tuturor , tocmai am aflat ca am luat o amenda pentru tulburarea linistii publice si vreau neaprat sa o contest si as avea mare nevoie de ajutorul vostru ,
vreau sa stiu ce sanse am de a castiga in conditiile in care nu am fost vinovat cu nimic , am fost legitimat ca s-a facut o plangere ca cineva asculta muzica in masina in fata blocului si se intampla sa fiu si eu acolo , nu mi s-a scris nici un proces verbal , nu m-a pus nimeni sa semnez nimic , mi a luat numele si cnp ul intr o agenda 2 plutonieri cred ca erau s-au urcat in masina si au plecat , ce ma sfatuiti sa fac ?
formulați plângere. nu aveți nimic de pierdut. în fața instanței de judecată vă aduceți probele pe care le considerați necesare puteți inclusiv martori dacă aveți, și dacă reușiți să fiți convingător atunci puteți anula procesul verbal de contravenție.
Daca puteti dovedi cu martori ca nu din masina dvs. se auzea muzica la decibeli maximi, este in regula, aveti sanse de castig.
Contestati amenda in termen de 15 zile de la primere (inteleg ca a venit prin posta), si altadata ascultati mai incet muzica.
Cine a facut reclamatia, fiti sigur ca a dat si nr. masinii care tulbura linistea, militia a venit la pont.
Faci plangere la amenda care ti-a venit, cu mentiunea ca nu ai cunostinta de nici un proces verbal si sustii tot ce spui cu martori.
a luat politia numarul masinii si proprietarul am inteles ca nu a fost amendat , tind sa cred ca din cei legitimati au tras ei la sorti in sectie cui sa dea amenda