avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda pentru tulburarea linistii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda pentru tulburarea linistii publice

Buna ziua tuturor , tocmai am aflat ca am luat o amenda pentru tulburarea linistii publice si vreau neaprat sa o contest si as avea mare nevoie de ajutorul vostru ,
vreau sa stiu ce sanse am de a castiga in conditiile in care nu am fost vinovat cu nimic , am fost legitimat ca s-a facut o plangere ca cineva asculta muzica in masina in fata blocului si se intampla sa fiu si eu acolo , nu mi s-a scris nici un proces verbal , nu m-a pus nimeni sa semnez nimic , mi a luat numele si cnp ul intr o agenda 2 plutonieri cred ca erau s-au urcat in masina si au plecat , ce ma sfatuiti sa fac ?
Cel mai recent răspuns: edee , utilizator 20:22, 9 August 2011
formulați plângere. nu aveți nimic de pierdut. în fața instanței de judecată vă aduceți probele pe care le considerați necesare puteți inclusiv martori dacă aveți, și dacă reușiți să fiți convingător atunci puteți anula procesul verbal de contravenție.
Daca puteti dovedi cu martori ca nu din masina dvs. se auzea muzica la decibeli maximi, este in regula, aveti sanse de castig.
Contestati amenda in termen de 15 zile de la primere (inteleg ca a venit prin posta), si altadata ascultati mai incet muzica.
Cine a facut reclamatia, fiti sigur ca a dat si nr. masinii care tulbura linistea, militia a venit la pont.
Faci plangere la amenda care ti-a venit, cu mentiunea ca nu ai cunostinta de nici un proces verbal si sustii tot ce spui cu martori.
a luat politia numarul masinii si proprietarul am inteles ca nu a fost amendat , tind sa cred ca din cei legitimati au tras ei la sorti in sectie cui sa dea amenda

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda pentru tulburarea linistii publice andreiusalexxx andreiusalexxx pentru a primi amenda pt disturbarea linistii publice politia e obligata sa aibe un aparat de masurat decibelii?care e limita de decibeli pt a nu putea s imi ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda tulburarea ordinii si linistii publice claudiu1993 claudiu1993 In data de 16.05.2014 ma aflam la o prietena impreuna cu alte 2 persoane, ascultam muzica, vorbeam, iar la ora 01:05 a aparut politia la usa pentru ca au ... (vezi toată discuția)
Tulburarea linistii si ordinii publice Dana Marin Dana Marin De 2 ani de zile un vecin pune muzica tare si nu ma lasa sa locuiesc in liniste in apartamentul meu. Am vorbit, am batut la usa, am sunat la politie, nimic nu ... (vezi toată discuția)