Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... constructii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

constructii

buna seara
am construit ,alipit la vechea casa 2camere la care nu am cerut autorizatie de constructie. ce,
sau la ce ma pot astepta, sau ce mai pot face?
multumesc anticipat
Acum depinde daca la vechea casa aveati autorizatie de constructie ori, daca nu aveati, daca a fost deja intabulata.
Daca nu a fost intabulata, faceti cadastrul proprietatii acum, fara sa mentionati cadastristului cand ati edificat constructia si o inscrieti in CF. Si apoi, eventual, faceti o mentiune la rolul fiscal de la primarie ptr "imbunatatiri" care i-au crescut valoarea impozabila, si achitati impozitul corespunzator.
Daca vechiul corp de cladire a fost deja intabulat, e un pic mai complicat. Practic, daca sunteti "prins" sunteti pasibil de amenda si puteti fi obligat sa demolati.