avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de confidentialitate la incetarea contractului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de confidentialitate la incetarea contractului de munca

Buna ziua,
As avea nevoie de un sfat pentru a sti in ce directie sa ma indrept (:
Datele problemei sunt urmatoarele:
- inca sunt angajat
- am si o firma proprie al carei obiect principal de activitate nu concureaza firma la care sunt salariat dar am in portofoliu si produse similare comercializate de firma la care sunt salariat
- acum o luna au fost reduse 2 posturi, urmeaza altele doua si cred ca sunt si eu vizat
- colegii concediati au plecat cu contract de confidentialitate pe un an de zile, cu compensatii banesti

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- e posibil sa mi se intrezica sa-mi desfasor activitatea pe firma la care sunt asociat unic si administrator ?
- daca da, e posibil sa infiintez o alta firma cu un alt asociat unic (fiul, sotia) de pe care sa lucrez in continuare in acelasi domeniu?

Fiindca asta stiu sa fac si fiindca e musai sa traiesc (credite, etc.) e oarecum musai sa concurez firma la care voi fi fost angajat...asta este...
Ce ma puteti sfatui ?
Multumesc,
Mihai
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 16:27, 10 August 2011
Acest aspect este deja cu totul alceva.In cazul dvs. daca se va intampla sa vi se ceara acest lucru(ilegal de altfel),mai bine nu semnati nimic si nu primiti nimic.ma refer la acea compensatie baneasca acordata pt. asa zisa clauza de confidentialitate...pentru a evita orice neplaceri ulterioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de confidentialitate si clauza de neconcurenta Ana252 Ana252 Buna ziua! Lucrez pentru un ONG (care se ocupa de terapie ocupationala) si pe langa contractul de munca am semnat un contract de confidentialitate. In acest ... (vezi toată discuția)
Abuz angajator angelll80 angelll80 Buna ziua, Este normal ca un angajator sa ma oblige sa imi streg conturile de pe site-urile de recrutare ? ( amenintandu-ma ca in caz contrar ma da afara ) (vezi toată discuția)
Clauza de neconcurenta si confidentialitate distrib distrib firma la care sunt angajat si am clauza de neconcurenta si confidentialitate trebuie sa imi plateasca o suma lunara pentru aceste lucruri ? ? poate sa imi ... (vezi toată discuția)