Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... raspuns urgent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

raspuns urgent

buna ziua!eu si sotul meu am decis sa cumparam un apartament prin programul prima casa!am gasit apartamentul...numai ca abia inainte cu putin timp de a incheia actele cu proprietarul am aflat ca acesta are o problema!In actul de vanzare cumparare este trecut decat proprietarul ca fiind necasatorit desi el era casatorit la vremea aceea de 2 ani!Am inteles ca actul de vanzare cumparare in acesta situatie se considera nul iar noi nu putem face nimic ca sa cumparam apartamentul!In cazul in care noi cumparam totusi apartamentul cu acesta problema si cei 2 soti se despart ea poate cere drepturi asupra apartamentului?Se poate rezolva cumva acesta problema?Astept raspuns va rog
Fiindca prin lege sunt considerate a fi bunuri comune toate bunurile dobandite de oricare dintre soti, prin cumparare, in timpul casatoriei. Iar cea care se ia in considerare este situatia reala, nu situatia rezultata din act.
Cu privire la mentionarea in act a situatiei nereale, vi s-a raspuns deja : se poate obtine incheiere de rectificare, de la notarul care a autentificat contractul.
ContSters103772, utilizator