Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA regim tva la vanzare cladire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

regim tva la vanzare cladire

O firma detine in patrimoniu o casa de locuit pe care doreste sa o vanda.Se mai aplica regimul taxarii inverse?
in nici un caz. taxarea inversa la cladiri nu se mai aplica incepand cu 01.01.2008.
firma poate sa vand cladirea in regim de scutire sau poate opta pentru taxarea operatiunii pentru a evita eventualele ajustari de taxa dedusa.
office.carmen a scris:

O firma detine in patrimoniu o casa de locuit pe care doreste sa o vanda.Se mai aplica regimul taxarii inverse?

In ceea ce priveste regimul T.V.A. privind vanzarea cladirilor, regula generala de la art. 141 alin. 2 din Codul Fiscal precizeaza ca acestea sunt operatiuni scutite iar regula speciala spune ca se va colecta TVA numai pentru cladiri noi si terenuri de constructie.

In codul fiscal la art. 161 sunt tratate si situatiile particulare legate de cladirile achizitionate/construite inainte de aderare.

Pentru a putea primi un raspuns cat mai corect trebuie sa mai faceti urmatoarele precizari:

1.Data achizitiei
2.Daca ati dedus TVA la achizitie
3.Daca ati efectuat investitii la aceasta casa de locuit
4. Daca investitiile acestea au fost efectuate inainte sau dupa aderare
5.Valoarea procentuala a investilor efectuate
6.Daca ati dedus TVA la aceste investitii

si nu in ultimul rand

7.Daca sunteti inregistrat in scopuri T.V.A. si de cand

Asa cum vi s-a raspuns, taxarea inversa nu se mai aplica.
Management Account, Consultant fiscal