Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca la Nivel National
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca la Nivel National

Va rog sa-mi spuneti daca Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pentru anii 2011 - 2014 a fost aprobat.
Ba da, mai ales daca unitatea are mai putin de 21 de salariati si nu are incheiat contract colectiv de munca la nivel de unitate.In RI nu sunt intotdeauna specificati coeficientii de ierahizare.
anam79 a scris:

Ba da, mai ales daca unitatea are mai putin de 21 de salariati si nu are incheiat contract colectiv de munca la nivel de unitate.In RI nu sunt intotdeauna specificati coeficientii de ierahizare.

In R.I. nu sunt specificati acesti coeficienti de ierarhizare intruca se mergea pe CCMN , dar dupa 01.01.2011 (data de la care nu mai avem CCMN) si in lipsa unui ccm aplicabil angajatorului este buine sa se prevada mai multe drepturi ale salariatilor in acest document, bineinteles coroborate cu obligatiile angajatorului si invers.
O societate comerciala care are cod CAEN 8299 (alte activitati de servicii suport pentru intreprinderi) se mai subordoneaza vreunui contract colectiv de munca la nivel de ramura in 2011?
Pentru acest cod CAEN nu exista incheiat ccm la nivel de ramura de activitate.

Am rugamintea sa imi precizati ce contracte colective de munca la nivel de sector de activitati sunt in vigoare in acest moment.
Noi avem CAEN 7022 " Activitati de consultanta pentru afaceri si management.
M-am uitat pe site-ul Ministerului Muncii si nu am gasit...
Societatile care nu se pot incadra unui contract colectiv de munca la nivel de sector de activitate ce coeficienti de ierarhizare vor utiliza pentru stabilirea salariilor minime pe anul 2012 ?
Multumesc anticipat!