Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Daca un angajat are poprire in cuantum de 50 % pe salar, i se poate acorda concediu fara plata?
Angajatul are aceleasi drepturi ca oricare altul, faptul ca are poprire nu inseamna ca poate fi obligat sa munceasca.
alielvi a scris:

Daca un angajat are poprire in cuantum de 50 % pe salar, i se poate acorda concediu fara plata?

Da , i se poate acorda CFP ... acordarea CFP nu este conditionata de eventualele retineri din salariu in favoarea unor terte personae..... daca doriti, puteti anunta pe creditor ca in perioada x salariatul respectiv are CFP.