Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen de prescriptie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen de prescriptie

am primit acasa un proces verbal de constatare dupa 6luni si 10 zile emis decompania nationala de autostrazi pt faptul ca nu as fi avut rovineta.la datade 01.02 2011.eu am platit pt anul in curs pe 22 02 si nu mai am documente cand am platit pt 2010.in pvcspune ca dovada savarsirii contraventiei se gaseste la sediul cestrin pe termen de 6 luni de la data constatarii contraventiei conform termenului de prescriptie a fapteiin baza o.g.2/2001 pot sa inteleg ca daca a trecut mai mult de 6 luni pvc nusi mai atinge scopul fiind fapta prescrisa?
este prescrisă doar dacă a fost încheiat la mai mult de 6 luni de la data săvârșirii fapte. deci ptr a vedea dacă este prescrisă, trebuie ca de la data săvârșirii faptei și data prevăzută în procesul verbal ca dată am încheierii procesului verbal, nu data comunicării, au trecut mai mult de 6 luni.
Legea spune ca ANDNR are la dispozitie 6 luni pt a emite PV de contraventie si apoi inca 0 luna pt a-l inmana contravenientului. Analizati faptele si corelati-le cu datele de pe PV si vedeti daca s-a gresit si unde.