Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Garantie gestiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Garantie gestiune

Stiu ca s a mai pus aceasta intrebare pe undeva pe forum insa nu am inteles concret cum sta treaba.Sint angajat ca si conducator troleibuz in cadrul regiei de transport local si de curind ni s-a adus la cunostinta ca ni se va retine incepind cu Septembrie din salariu suma aproximativa 150 Ron drept garantie.Nu se specifica in mod clar garantie pentru ce.
Mentionez ca nu sint angajat cu functie de gestionar...doar conduc acel troleibuz,nu am o masina anume pe inventar..conduc masina care mi se repartizeaza in ziua respectiva..nu avem in vinzare bilete de calatorie..nu am carduri pentru alimentare cu combustibil.
Au fost aduse la sectie formulare tip de contract de garantie in care sint mentionate prevederile legii 22/1969. si in care este specificat faptul ca cer sa mi se retina garantie fara a se specifica pentru ce.
Aceasta lege 22/1969 din ce am citit eu se refera la bunuri mobile si imobile pe care gestionarul le primeste ,patreaza si administreaza ...or eu nu administrez bunul respectiv.
Aceasta lege nu a fost modificata din 1969 pina in prezent? pentru ca nu prea e de actualitate.
Astept raspunsuri avizate..va multumesc
tudorvaleriu a scris:

1. Incercati sa vorbiti si cu juristul unitatii si sa va spuna care este cadrul legal in baza caruia angajatorul procedeaza asa.
2. Nu este suficient sa spuna "legea 22/1969" ci sa precizeze articolul in baza caruia vi se retine garantia.
3. Este o ilegalitate sa va ceara dvs. sa solicitati in scris retinerea garantiei. Aceasta se retine de catre angajator, daca este legal, fara sa vi se ceara consimtamantul.
4. Legea 22/1969 actualizata o puteti citi pe
[ link extern ] /

Multumesc pentru ajutor,
Asa cum am mai mentionat nu ni se ofera alte informatii in plus.Voi incerca sa fac rost de o copie a acelui act de care vorbeam intrucit nu avem voie sa scoatem din sectie nici un act fara acordul lor,chiar si pentru adeverinta de salariat este nevoie sa te inscrii in audienta la Directorul General si daca acesta vrea se aproba eliberarea unei astfel de adeverinte atunci se elibereaza..Daca voi reusi si mi se permite voi incerca sa o postez in forum(copia actului)
mihaibocancea a scris:

Stiu ca s a mai pus aceasta intrebare pe undeva pe forum insa nu am inteles concret cum sta treaba.Sint angajat ca si conducator troleibuz in cadrul regiei de transport local si de curind ni s-a adus la cunostinta ca ni se va retine incepind cu Septembrie din salariu suma aproximativa 150 Ron drept garantie.Nu se specifica in mod clar garantie pentru ce.
Mentionez ca nu sint angajat cu functie de gestionar...doar conduc acel troleibuz,nu am o masina anume pe inventar..conduc masina care mi se repartizeaza in ziua respectiva..nu avem in vinzare bilete de calatorie..nu am carduri pentru alimentare cu combustibil.
Au fost aduse la sectie formulare tip de contract de garantie in care sint mentionate prevederile legii 22/1969. si in care este specificat faptul ca cer sa mi se retina garantie fara a se specifica pentru ce.
Aceasta lege 22/1969 din ce am citit eu se refera la bunuri mobile si imobile pe care gestionarul le primeste ,patreaza si administreaza ...or eu nu administrez bunul respectiv.
Aceasta lege nu a fost modificata din 1969 pina in prezent? pentru ca nu prea e de actualitate.
Astept raspunsuri avizate..va multumesc

1.Atata timp cat dupa cate relatati ,nu aveti incredintata o gestiune pe baza unui act semnat de catre dvs. pentru incarcarea in gestiune,consider ca nu exista obiect pentru incheierea unui astfel de contract de garantie.Verificati si in contabilitate in a cui gestiune se afla parcul auto. Cereti in scris punctul de vedere oficial al compartimentului juridic din cadrull Regiei in privinta legalitatii incheierii acestor contracte si Inaintati si un memoriu conducerii .

2.Legea 54/1994,modifica unele prevederi din Legea 22/69.
ondino a scris:

mihaibocancea a scris:

Stiu ca s a mai pus aceasta intrebare pe undeva pe forum insa nu am inteles concret cum sta treaba.Sint angajat ca si conducator troleibuz in cadrul regiei de transport local si de curind ni s-a adus la cunostinta ca ni se va retine incepind cu Septembrie din salariu suma aproximativa 150 Ron drept garantie.Nu se specifica in mod clar garantie pentru ce.
Mentionez ca nu sint angajat cu functie de gestionar...doar conduc acel troleibuz,nu am o masina anume pe inventar..conduc masina care mi se repartizeaza in ziua respectiva..nu avem in vinzare bilete de calatorie..nu am carduri pentru alimentare cu combustibil.
Au fost aduse la sectie formulare tip de contract de garantie in care sint mentionate prevederile legii 22/1969. si in care este specificat faptul ca cer sa mi se retina garantie fara a se specifica pentru ce.
Aceasta lege 22/1969 din ce am citit eu se refera la bunuri mobile si imobile pe care gestionarul le primeste ,patreaza si administreaza ...or eu nu administrez bunul respectiv.
Aceasta lege nu a fost modificata din 1969 pina in prezent? pentru ca nu prea e de actualitate.
Astept raspunsuri avizate..va multumesc

1.Atata timp cat dupa cate relatati ,nu aveti incredintata o gestiune pe baza unui act semnat de catre dvs. pentru incarcarea in gestiune,consider ca nu exista obiect pentru incheierea unui astfel de contract de garantie.Verificati si in contabilitate in a cui gestiune se afla parcul auto. Cereti in scris punctul de vedere oficial al compartimentului juridic din cadrull Regiei in privinta legalitatii incheierii acestor contracte si Inaintati si un memoriu conducerii .

2.Legea 54/1994,modifica unele prevederi din Legea 22/69.

Multumesc pentru ajutor,
Legea 54/1994 modifica doar titlul,denumirea institutiei si numele bancii unde se depune garantia.Nu este posibil sa fac ceea ce imi sugerati dvs.am explicat mai sus unele lucruri...oricum ,va multumesc pentru ajutor.
Aceasta este singura modificare adusa legii 22,din cate cunosc.In ceea ce priveste contractul de garantie,daca spuneti ca nu este posibil sa realizati ceea ce v-am propus,si stiti sigur ca nu aveti luat in primire pe baza semnaturii absolut nimic,refuzati semnarea acestuia.Daca refuzul va fi urmat de aplicarea unei masuri de santionare disciplinara, veti contesta in instanta.

ondino a scris:

Aceasta este singura modificare adusa legii 22,din cate cunosc.In ceea ce priveste contractul de garantie,daca spuneti ca nu este posibil sa realizati ceea ce v-am propus,si stiti sigur ca nu aveti luat in primire pe baza semnaturii absolut nimic,refuzati semnarea acestuia.Daca refuzul va fi urmat de aplicarea unei masuri de santionare disciplinara, veti contesta in instanta.

Asa am facut,verbal am fost amenintat ca nu voi mai primi de lucru....nu am primit comunicarea unei sanctiuni in scris...nici nu cred ca voi primi ..se va trece direct la masuri
.Multumesc