avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lipsa dovezi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lipsa dovezi


Buna ziua,

As avea neclarificata urmatoarea "speta".
Incerc sa va dau un exemplu.
3 perosane implicate: X, Y, Z
X, Y detinatori al aceluiasi SRL.
X, Y ii dezvaluie NUMAI lui Z ce nereguli sunt la ei in firma si cum isi bat X si Y joc de oameni.
Z face publice afirmatiile lor si o parte din documente (referitoare la atitudinile lor si la nereguli).
In afara evidentei ca Z a facut public, nu exista nicio dovada (martori, inscrisuri, etc. ) cum ca Z a facut public. Ca si cand un ziar a primit o "anonima" pe care a publicat-o.

Lasand la o parte cazul ziarului, Z poate fi cumva invinuit doar pe baza evidentei ca el a facut publice acele informatii prin care imaginea lui X si lui Y este lezata?

Ma gandesc ca, atata vreme cat 3 persoane au avut acces la aceleasi informatii, toti sunt in mog egal "suspecti".
Z poate afirma ca X si Y au facut publice informatiile respective ( la fel, fara nicio dovada), ca sa il incrimineze pe Z apoi.

Care ar fi sansele ca Z sa fie achitat de catre Instanta?

Multumesc.

Cel mai recent răspuns: ContSters173568 , utilizator 21:13, 13 August 2011
Daca informatiile sunt reale, Z nu poate fi invinuit de nimic.
multumesc pt raspuns.
as dori opinia dvs. in legatura strict cu lipsa dovezilor referitoare la pers care a facut publice informatiile respective.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 August 2011
ContSters173568, utilizator
Hai sa analizam putin situatia din punct de vedere a ceea ce ar putea face X si Y.
O plangere penala in niciun caz, intrucat calomnia a fost dezincriminata ca infractiune.
Ramane doar varianta unei actiuni civile. Ori, in procesul civil sarcina probei apartine reclamantilor. Aceasta inseamna ca ei vor trebui sa faca dovada ca informatiile au ajuns in presa ca urmare a furnizarii informatiilor de catre Z. Prezutia ca el este cel care a divulgat informatiile, intrucat doar cei trei aveau acces la informatii, nu mi se pare suficient de puternica pentru a se stabili ca Z este faptasul.
In plus, asa cum v-am raspuns si anterior, daca informatiile erau adevarate, nu poate fi vorba de defaimare sau calomnie. Nu poti avea o conduita incorecta, apoi sa te plangi ca ai fost defaimat de cel care ti-a dat comportamentul in vileag.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 August 2011
ContSters103772, utilizator
Aceasta este inforrmatia pe care am gasit-o pe internet, inainte sa deschidd acest topic:

"Codul Civil reglementeaza admisibilitatea si forta probanta pentru urmatoarele mijloace de proba: inscrisurile, marturia, marturisirea, prezumtiile, precum si sarcina probei.
"

Daca dintre cele 5, doar prezumtia este "evidenta". Cu toate astea, instanta il va achita pe Z in speta mai sus prezentata.

Corectati-ma va rog daca gresesc,
Cu stima.


dar ce relatati dvs nu intra sub incidenta vreunei infractiuni. eventual pt o actiune civila.

Alte discuții în legătură

Consultanta juridica hartuire online antonia_i antonia_i Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o opinie avizata in urmatoarea speta: 2 parteneri de afaceri au urmatorul caz: primul partener (pe care il voi abrevia ... (vezi toată discuția)
Care este amenda maxima pentru calomnie iosif.kramar iosif.kramar Tot scriu eu de ceva timp aici si tot incerc sa inteleg care este amenda maxima pentru calomnie? Pana la urma se pare ca aici se vor opri fostul meu angajator ... (vezi toată discuția)
Ca daune morale 205,206 pot cere...? w0lfshad3 w0lfshad3 Sa declare intr-un ziar ca x, y, z, isi cer scuze fata de mine pentru insultele si calomniile aduse? S-a mai facut asa ceva? Ce ziare ar putea publica aceasta ... (vezi toată discuția)