avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carnetele de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carnetele de munca

Cum se numeste documentul care inlocuieste cărtile de munca?
Cum se poate obtine oc copie după acest document?
Cum pot sa verific daca la ITM datele din cartea de munca au fost transmise corect si complet?
In asteptarea unui raspuns,
Cu deosebita stima!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:09, 14 August 2011
Revin
Exista posibilitatea, ca datele detinute de ITM sa fie diferite de cele de la angajator (motivele pot fi pertinente), este de dorit ca angajatul sa poata verifica daca datele preluate de ITM din cartile de munca precum si cele transmise ulterior de angajator sunt reale, existand suspiciuni de transmisii eronate din partea angajatorului (premeditat sau incompetenta).
Daca aveti banuieli asupra faptului ca s-ar inregistra si transmite eronat date,faceti o sesizare catre ITM .Acestia vor dispune un control si daca se va constata veridicitatea celor sesizate de catre dvs. se vor opera modificarile impuse pentru corectarea erorilor si se vor aplica sanctiuni.
opreas a scris:

Revin
Exista posibilitatea, ca datele detinute de ITM sa fie diferite de cele de la angajator (motivele pot fi pertinente), este de dorit ca angajatul sa poata verifica daca datele preluate de ITM din cartile de munca precum si cele transmise ulterior de angajator sunt reale, existand suspiciuni de transmisii eronate din partea angajatorului (premeditat sau incompetenta).



Da, exista aceasta posibilitate ... si chiar este de dorit ca un angajat sa-si poata verifica datele existente la angajator cu datele transmise la ITM , precum si cu cele existente scriptic .. sunt foarte mute situatii in care sunt incheiate c.i.m. dar aceste nu figureaza ca fiind transmise la ITM prin REVISAL:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revisal ContSters48681 ContSters48681 Am fost la ITM sa cer un revisal de la data de1.01.2011 pana in prezent. Exact cum scrie in cartea de munca toate modificarile, anuale, lunare. Am platit cei ... (vezi toată discuția)
Pagina personala reges aditza26 aditza26 Doresc sa iau un credit ipotecar de la o banca si pe langa adeverinte imi cer pagina personala de pe reges.inspectiamuncii.ro (sa printez direct de pe site ... (vezi toată discuția)
Evidenta angajati itm ionelbarus ionelbarus Sunt angajata la o firma de circa 1,6 ani. In primul an am fost angajat cu jumatate de norma( 4 ore)iar de la 01.01.2011 mi s-a spus ca am fost trecut la 8 ... (vezi toată discuția)