avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ınformatie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ınformatie

Buna zıua ma puteti ajuta cu o problema sant angajat de 10 luni la o firma cu patron turc ın contract nu este mentionat salariu real si acum m-a anuntat ca ma da afara cu data de 01 01 2011.Dın cate am citit nu pot beneficia de somaj daca nu am 12 luni de contract.V a multumesc antıcıpat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 20:36, 16 August 2011
Cum sa va dea afara cu inepand cu data de 01.01.2011?:stunned: Nu este posibil.:acute:

Pentru a beneficia de somaj, stagiul minim de cotizare este de 12 luni in ultimele 24 de luni.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 August 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
ment a scris:

Buna z?ua ma puteti ajuta cu o problema sant angajat de 10 luni la o firma cu patron turc ?n contract nu este mentionat salariu real si acum m-a anuntat ca ma da afara cu data de 01 01 2011.D?n cate am citit nu pot beneficia de somaj daca nu am 12 luni de contract.V a multumesc ant?c?pat pentru raspuns



1. Suntem in august,nu este posibil sa vi se desfaca cim ul cu 1 ianuarie!Posibil este o greseala de scriere.

2. Cel mai probabil desfasurati activitate la gri,cu drepturile salariale nefiscalizate integral,dar banuiesc ca ati acceptat si dvs. aceasta situatie timp de 10 luni.
Ati putea totusi sa inaintati o sesizare catre ITM.in acest sens.
Va multumesc pentru raspuns s?gur am gres?t data este de 01 09 2011
Parca este mai bine asa. :)
ment a scris:

Va multumesc pentru raspuns s?gur am gres?t data este de 01 09 2011




Mai aveti lucrat la un alt angajator inainte de acest loc de munca ,in ultimii 2 ani, macar 2 luni ?Va trebuie asa cum s-a aratat mai sus, 12 luni in ultimile 24 de luni.
Daca nu,o solutie ar fi sa negociati cu turcul sa va mai tina el 2 luni pentru completarea stagiului. Si inca ceva,daca plecati prin demisie sau acordul partilor nu veti beneficia de somaj,chiar daca aveti cele 12 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de somaj? maryang maryang Mentionez ca am lucrat fara intrerupere la o firma timp de 3 ani.In octombrie anul trecut am intrat in somaj pe o perioada de 12 luni.Cu 2 martie 2011 mi-am ... (vezi toată discuția)
Ajutati -ma sa merg in somaj Lesjani Lesjani Am lucrat in ultimi 24 luni 23 am incetat un contract 01 01 2013 la care am lucrat 2 ani 1 luna de la ei adeverinta de somaj si ad de vechime am inceput un ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la somaj? oanaraluca82 oanaraluca82 Buna ziua, Am si eu o nelamurire in legatura cu dreptul la somaj. Voi fi concediata de la locul meu de munca incepand cu data de 16 martie 2011, datorita ... (vezi toată discuția)