Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum pot sa comercializez produse in piete, fara casa ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum pot sa comercializez produse in piete, fara casa de marcat, daca sunt IF ?

Buna seara, va rog sa -mi spuneti cum pot sa comercializez produse in piata, daca nu am casa de marcat si sunt IF(intreprindere familiala)? Se poate pe baza de factura cu chitanta? sau sunt si alte modalitati?
Sunteti IF?
In piata/obor organizata pot vinde fara casa de marcat producatorii inregistrati ca atare.
Deci IF al Dvs. trebuie sa vinda cu FACTURA catre Dvs. ca persoana inregistrata ca producator si mai apoi sa mergeti la piata sa vindeti.

Insa in piata produsele melifere au un standard de vinzare diferit si satnd special ameajat unde se poate veni cu casa de marcat.