avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... perioada acordare ajutor de inmormantare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

perioada acordare ajutor de inmormantare

am si eu o intrebare
bunicii mei au decedat, bunica in oct 2008 iar bunicul in decembrie 2009, dar nu a mers nimeni sa ridice acel ajutor de inmormantare
specific ca numai bunicul avea pensie
se mai poate obtine ajutorul si ce suma ar fi de recuperat?
auzisem ca se poate lua in 3 ani
si ce acte ii trebuie mamei pt ca ea este singurul lor copil
va multumesc
Cel mai recent răspuns: MMMI , utilizator 14:00, 5 Septembrie 2011
de obicei daca unul dintre decedati are pensie ajutorul se poate lua si 48 de ore dar va trebuie si chitante si bonuri in valoare de 200 de lei privind cheltuielile pt inmormantare
In termen de 3 ani puteti solicita acest ajutor. Cred ca doar pt bunic mama va putea ridica acest ajutor.
Acte necesare ar fi certificatul de deces original si copie, buletin mama original si copie, cerere tip ( va dau ei ) si o factura pe numele mamei ( daca dansa s-a ocupat de cheltuieli) de orice.. sicriu, groapa.. ce-o fi
s-a ivit o problema
pt bunicul s-au depus actele
dar pt bunica a zis ca nu le primeste deoarece ea nu a avut pensie iar bunicul a decedat si se considera ca el trebuia sa ridice ajutorul
dar nu inteleg! ea a murit inaintea lui, deci cat a trait a fost in intretinerea lui deci chiar daca el a murit, de ce nu i se poate acorda si ei acea jumatate de ajutor? pe baza pensiei si a actelor lui.
va rog sa-mi explicati urgent daca se poate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare dosar ajutor inmormantare lungus lungus imi poate spune cineva care sunt actele necesare completarii unui dosar pentru ajutor de inmormantare a unui pensionar? (vezi toată discuția)
Ajutor de deces pentru decedat cu domiciliul intr-un oras si pensionat in alt oras Gabriela Mitroi Gabriela Mitroi Fratele meu a murit. Are domiciliul stabil in Galati. L-am inmormantat acum 3 zile. Era pensionat pe caz de boala in Bucuresti unde avea si viza de flotant. A ... (vezi toată discuția)
Ajutor de inmormantare neagu ctin neagu ctin ajutorul de inmormantare ptr un pensionar decedat, de unde se ia si ce acte trebuiesc? multumesc! (vezi toată discuția)