Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

Buna ziua,
Mentionez ca am depus dosarul pentru indemnizatia de somaj in data de 12 iulie 2011,dupa terminarea liceului (27 mai 2011)...Am primit un talon de inregistrare pentru cautarea unui loc de munca si mi sa spus de la agentia AJOFM ca trebuie sa revin cu al doilea dosar in perioada la inceputul luni octombrie.
1)Din ce luna am sa primesc indemnizatia de somaj???
2)Pana la ce data poate sa imi ofere un loc de munca,daca sunt inregistrat din data mentionata mai sus???
1. Indemnizatia de somaj o primiti incepand cu data de 01.10.2011, timp de 6 luni.
2. De la data inregistrarii vi se poate oferi un loc de munca oricand pana la data de 31.03.2012 cand inceteaza plata indemnizatiei de somaj.