avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

Buna ziua,
Mentionez ca am depus dosarul pentru indemnizatia de somaj in data de 12 iulie 2011,dupa terminarea liceului (27 mai 2011)...Am primit un talon de inregistrare pentru cautarea unui loc de munca si mi sa spus de la agentia AJOFM ca trebuie sa revin cu al doilea dosar in perioada la inceputul luni octombrie.
1)Din ce luna am sa primesc indemnizatia de somaj???
2)Pana la ce data poate sa imi ofere un loc de munca,daca sunt inregistrat din data mentionata mai sus???
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:13, 16 August 2011
1. Indemnizatia de somaj o primiti incepand cu data de 01.10.2011, timp de 6 luni.
2. De la data inregistrarii vi se poate oferi un loc de munca oricand pana la data de 31.03.2012 cand inceteaza plata indemnizatiei de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj IonMarian1990 IonMarian1990 Buna ziua, Imi poate fii o problema la dosarul pentru somaj daca nu m-am prezentat la una din materiile de bacalaureat??? (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj pentru absolventi de liceu IonMarian1990 IonMarian1990 absolvent liceu promotia 2011:Ieri am depus dosarul pentru somaj,iar astazi am fost chemat sa iau \"TALON INREGISTRARE PERSOANA IN CAUTAREA UNUI LOC DE MUNCA\" ... (vezi toată discuția)
Obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului mona78_bz mona78_bz Buna seara! Pana in luna decembrie 2010 (inclusiv) , am beneficiat de somaj . Din ianuarie 2011 si pana in prezent am fost in evidentele agentiei judetene ... (vezi toată discuția)