Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării nerambursare credit prima casa 4 - ce s-ar intampla?
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

nerambursare credit prima casa 4 - ce s-ar intampla?

Buna ziua!
Doresc sa fac un credit prima casa 4 (pe 30 ani) pentru o casa, in valoare de 51000 euro. As dori sa stiu ce s-ar intampla in cazul imposibilitatii de plata a ratelor. Banca imi va vinde la licitatie casa si ma va obliga sa restitui diferenta de bani?
Nu este bine sa pleci la drum lung cu neincredere, banca nu este o institutie caritabila, tu vrei un ajutor ea vrea un profit deci trebuie sa ai in vedere in fiecare luna cum merg ratele tale, sa nu ramai in imposibilitate de plata si esti mai protejat daca poti sa achiti un avans mai mare, sa ai grija ca rata sa fie cat mai mica pt tine astfel ca daca esti in incapacitate de munca temporare sa ai o acoperire. Bafta.