Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prin uzucapiune poti dobandi proprietatea unui imobil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prin uzucapiune poti dobandi proprietatea unui imobil cu proprietar?

o doamna a fost casatorita cu un domn legal 10 ani apoi au divortat si timp de 22 de ani au stat impreuna in aceeasi casa convietuind ca un cuplu dar fiind divortati .Sotul a decedat acum o sapt si exista un fiu al barbatului natural .primeste ceva din apartamentul care este averea barbatului concubina lui?mentionez ca si ea a contribuit din pensia ei la cheltuielile casei ,aceasta femeie poate dobandi prin uzucapiune apartamentului barbatului decedat acum o sapt?apartam proprietar fiind barbatul decedat.Cum dobandesti dreptul de proprietate al unui imobil prin uzucapiune?poti dobandi drept de proprietate al unui imobil care are proprietar?care sunt conditiile?care este legea/?mersi ce sa faca femeia?
Apartamentul a fost dobandit in timpul casatoriei, inainte de casatorie sau dupa ce casatoria s-a incheiat? Care este modalitatea in care a fost dobandit apartamentul?
Pun aceste intrebari intrucat nu sunt sigur daca apartamentul a fost bunul propriu al batranului care a decedat sau bun comun al celor doi fosti soti.
Uzucapiune nu se poate invoca. Uzucapiunea este un mod de dobandire al dreptului de proprietate de catre o persoana care timp de 30 anu a exercitat posesia asupra unui bun imobil, fara acordul adevaratului proprietar, care in acest timp a stat in pasivitate, neexercitandu-si in niciun mod prerogativele dreptului.
In speta dvs. batrana si batranul (adevaratul proprietar) au convietuit, a existat un acord intre ei.
In situatia in care apartamentul chiar era bunul propriu al batranului, batrana nu are niciun drept, fiul batranului mostenind apartamentul in intregime.
Trist, dar adevarat.
un exemplu de uzucapiune care ar fi?de exemplu un om este proprietar exclusiv bun propriu asupra unui apartament ,cum se exercita aceasta posesie de 10 20 30 ani?vine cineva se instaleaza in apartament si nu l mai deranjeaza nimeni?:Dde unde apare acest posesor ,cum se manifesta pasivitatea proprietarului?dar in cazul batranei care a contribuit la cheltuielile casei nu primeste nimic/?exista un testament de mana in care batranul scrie ca vrea ca apartamentul sa ramana batranei si nu fiului ,fiul are si certificat de deces si act de proprietate in acest caz ce se intampla, ce sa faca biata pensionara?
Existenta testamentului schimba complet situatia. In acest caz batrana are calitatea de mostenitor testamentar. Daca toata averea batranului se reducea la acest apartament, atunci batrana nu il va mosteni in intregime, ci in limita cotitatii disponibile, care este de 1/2 din intreaga masa succesorala (rezerva copilului este de 1/2).
Din moment ce si batranul (adevaratul proprietar) a locuit acolo, nu se poate invoca nici un fel de uzucapiune. Exemplu: proprietarul apartamentului era "disparut in misiune" 30 de ani, fara sa se arate pe la fata locului, iar o alta persoana locuia acolo in tot acest timp, fara un contract de inchiriere/comodat/alt fel de cedare a folosintei si ingrijea de apartament, platea impozit, aducea imbunatatiri, etc. Dupa 30 de ani aceasta persoana avea oarecare sanse sa invoce uzucapiunea contra proprietarului care si-a lasat casa de izbeliste.Uzucapiunea scurta de 10-20 de ani poate fi invocata de catre o persoana care cumpara un bun imobil de la un neproprietar (de exemplu X vinde un apartament in care era chirias, nu proprietar). Nu se aplica in cazul de fata.
Kyandra, moderator
testamentul daca il ataca fiul batranului ce se intampla cu partea din casa a concubinei batrane?ce sa faca? a facut o actiune in instanta prin care cere partea ei de casa sau o sulta ,a depus testamentul ,cum sa probeze ca femeia a platit ratele casei mosului si din banii ei altfel decat prin martori ?casa mosului e cumparata in rate pe vremea comunismului ,ei au fost divortati doar in acte traind 30 ani impreuna femeia are tot numele sotului dupa divort,existand un testament pt concubina si un fiul natural are ce sanse are batrana?mersi