avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prin uzucapiune poti dobandi proprietatea unui imobil ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prin uzucapiune poti dobandi proprietatea unui imobil cu proprietar?

o doamna a fost casatorita cu un domn legal 10 ani apoi au divortat si timp de 22 de ani au stat impreuna in aceeasi casa convietuind ca un cuplu dar fiind divortati .Sotul a decedat acum o sapt si exista un fiu al barbatului natural .primeste ceva din apartamentul care este averea barbatului concubina lui?mentionez ca si ea a contribuit din pensia ei la cheltuielile casei ,aceasta femeie poate dobandi prin uzucapiune apartamentului barbatului decedat acum o sapt?apartam proprietar fiind barbatul decedat.Cum dobandesti dreptul de proprietate al unui imobil prin uzucapiune?poti dobandi drept de proprietate al unui imobil care are proprietar?care sunt conditiile?care este legea/?mersi ce sa faca femeia?
Cel mai recent răspuns: ContSters103772 , utilizator 14:07, 24 August 2011
Speta nu este defel simpla.
Batrana ar trebui sa isi angajeze un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatăl meu a trăit 15 ani în concubinaj cu o doamnă fără moștenitori, care a decedat. În ce calitate o poate moșteni? Adriss Adriss Buna ziua! Tatal meu in varsta de 74 ani acum, a trait 15 ani in concubinaj cu o d.na singura,fara sot,fara copii.Aceasta imi era ca o a 2a mama.Intre timp ... (vezi toată discuția)
Anulare testament in care nu sunt parte vladutza50 vladutza50 Buna ziua, cum pot anula un testament pentru lipsa de discernamant a celui care l-a facut, in conditiile in care eu nu sunt parte in el. Concret: am avut grija ... (vezi toată discuția)
Testament vicuta vicuta O persoana din sat nu are copii,frati,parinti sau alte rude apropiate.Fiind vecini mergem des la acea persoana si o ajutam la nevoie. Aceasta apropiere a dus ... (vezi toată discuția)