Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL- termene, expresii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL- termene, expresii

1.Care este articolul incalcat de catre angajator in cazul netransmiterii REVISAL catre ITM cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza ( fapta constituie contraventie prevazuta la art.9 alin.1 lit.a din HG 500/2011)?

2. In situatia netransmiterii REVISAL in termen legal catre ITM (cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat), fapta constituie contraventie prevazuta la art.9 alin.1 lit.a sau la art.9 alin.1 lit.c din HG.500/2011?

3. As dori sa aflu daca fapta prevazuta la art.9 alin.1 lit.a (netransmiterea registrului) este identica cu “inregistrarea in registru “ de la art.4 alin.1 din HG.500/2011.
De ce totusi in cuprinsul art.6 (singurul )se face referire atat la completare cat si la transmitere,chiar daca este vorba practic de primul angajat?Regula nu este valabila si pentru urmatoarele angajari?
"Angajatorii sau, dupa caz, prestatorii de servicii au obligatia de a completa si transmite registrul la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi au angajatorii sediul sau domiciliul, dupa caz, cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat, cu obligatia completarii acestuia conform art. 3."
Eu deduc de aici ca completarea elementelor prevazute la art.3al(1) lit.a-g si transmiterea se fac in aceeasi zi ,adica cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre primul salariat.

ContSters136493, utilizator
De ce nu intrebati pe cei care au emis o astfel de aberatie , ca si programul pe care suntem obligati sa lucram?

Daca stam sa punem mereu intrebarea de ce? este si normal sa se complice lucrurile sau ca persoana care a initiat acest topic sa nu mai inteleaga nimic.

Cornel Vasile, Consilier juridic
@ freeelis
eu totusi sunt de parere ca una este completarea, alta inregistrarea si cu totul alta transmiterea.
art.9 alin.1 lit.a prevede un termen de transmitere al elementelor.
art.9 alin 1 litc. se refera la necompletare/netransmitere intr-un termen preluat de la art.4 (aici nu ma refer la obligatia de completare/inregistrare ci pur si simplu la termenele pt fiecare situatie (le-o fi fost lene sa scrie in litere acel termen asa cum au facut si la art.9-1-a ?
dar pana una alta, ce articol din HG a incalcat angajatorul daca a completat/inregistrat in registrul aflat la sediu, as acum prevede HG dar nu l-a transmis la ITM?

@ondino
si in HG 161/2006 exista o prevedere care se referea la primul angajat, deci din punctul asta de vedere situatia nu s-a schimbat. bun, termenele sunt defapt aceleasi enumerate la articole diferite dar pe mine ma interesa situatia expusa mai sus.
D.p.d.v gramatical aveti dreptate .. notiunile sunt diferite, dar in conceptia actualului legiutor si in continutul acestei HG destul de evaziva in precizari , sunt sinonime ...nu vreau sa tindem discutia mai mult decat este subiectul acestui topic ... eu mi-am spus o parere si care coincide cu cea a I.M. sau ITM .

Asa cum a decurs discutia, asta ar insemna ca nu se pot da amenzi in sensul precuizat de dvs ... v-am dat si textul de lege care se refera la netransmiterea in termenele prevazute la art.4 ... se pare ca a fost invocat si anterior postarii mele.
cristina_b a scris:

@ freeelis
eu totusi sunt de parere ca una este completarea, alta inregistrarea si cu totul alta transmiterea.
art.9 alin.1 lit.a prevede un termen de transmitere al elementelor.
art.9 alin 1 litc. se refera la necompletare/netransmitere intr-un termen preluat de la art.4 (aici nu ma refer la obligatia de completare/inregistrare ci pur si simplu la termenele pt fiecare situatie (le-o fi fost lene sa scrie in litere acel termen asa cum au facut si la art.9-1-a ?
dar pana una alta, ce articol din HG a incalcat angajatorul daca a completat/inregistrat in registrul aflat la sediu, as acum prevede HG dar nu l-a transmis la ITM?

@ondino
si in HG 161/2006 exista o prevedere care se referea la primul angajat, deci din punctul asta de vedere situatia nu s-a schimbat. bun, termenele sunt defapt aceleasi enumerate la articole diferite dar pe mine ma interesa situatia expusa mai sus.

Eu cred ca este o omisiune a legii la art.4 care trebuie sesizata celor in drept sa o corecteze.
Ar trebui sa va adresati Ministerului Muncii pentru lamuriri.
ContSters136493, utilizator