Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Despre partaj!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Despre partaj!

As dori sa aflu in cazul unei actiuni de partaj cine plateste taxa aceia pe valoarea imobilului. De exemplu daca sotia intenteaza partajul ea va trebui pe langa taxa de timbru de 9 lei si timbru judiciar .., sa mai plateasca 8 % din valoarea bunurilor de la partaj? Sau daca nu cam care ar fi costurile si procedura in cazul unui partaj?
Si mai am o nelamurire. Ce se intampla atunci cand soti sunt divortati, si urmeaza actiunea de partaj. Ei inca locuiesc impreuna, in schimb sotul sustrage din bunurile comune iar pana la partaj sunt mai putine. Si in cazul in care sotul nu isi mai plateste intretinerea si facturile din razbunare si rautate, doar sotia achitandu-le in ideea de a nu acumula datori prea mari dar aceste sacrifici facandu-le doar ea. Ce se intampla la partaj?Va multumesc!
De obicei taxele se platesc de catre cei care solicita un serviciu, respectiv efectuarea unei expertiza asupra imobilului, asupra bunurilor din casa, plata facturilor etc. In cazul de fata consider ca este necesara efectuarea unei expertize care sa stabileasca bunurile si sa fie impartite corespunzator contributiei fiecarui sot la cumpararea acestora si alte criterii. Depinde foarte mult de invoiala sotilor, dar in cazuld e fata nu poate fi vorba de asa ceva, vad ca e vorba de razbunare si alte mizerii. Astfel, in cazul de fata, trebuie cerut sechestru pe toate bunurile pana la solutionarea partajului. Plata facturilor si a intretinerii de catre sotie diminueaza bunurile pe care urmeaza a le lua sotul in urma partajului. Este deosebit de greu mai ales ca sotii inca locuiesc impreuna, solutia urgenat ar fi separarea acestora, respectiv sa nu mai locuiasca impreuna.
Promovati urgent o actiune pe cale de ordonanta presedintiala pentru asigurare de dovezi.
As dori putine detalii despre acesta ordonanta predidentiala pt asig de dovezi!

Art. 235 Cod proc.civ. Oricine are interes sa constate de urgenta marturia unei persoane, parerea unui expert, starea unor lucruri, mobile sau imobile, sau sa dobandeasca recunoasterea unui inscris, a unui fapt ori a unui drept, va putea cere administrarea acestor dovezi daca este primejdie ca ele sa dispara sau sa fie greu de administrat in viitor.
Cererea poate fi facuta chiar daca nu este primejdie in intarziere, in cazul cand paratul isi da invoirea.
Art. 236 C.proc.civ.
Cererea se va indrepta, inainte de judecata, la judecatoria in circumscriptia careia se afla martorul sau obiectul cercetarii, iar in timpul judecatii, la instanta care judeca pricina.
Partea va arata in cerere dovezile a caror administrare o pretinde, faptele ce voieste sa dovedeasca, precum si primejdia intarzierii sau invoirea paratului.
Paratul nu este obligat sa depuna intampinare. Instanta va hotari prin incheiere data in camera de consiliu.
In caz de primejdie in intarziere, instanta va putea incuviinta cererea si fara citarea partilor.
Art. 237 C.pr.civ.
Administrarea dovezii va putea fi facuta de indata sau la termenul ce se va fixa.
Art. 238 C.pr.civ.
Incheierea instantei este executorie si poate fi atacata cu recurs in termen de 5 zile de la pronuntare, daca s-a dat cu citarea partilor, si de la comunicare, daca s-a dat fara citarea lor.
Incheierea data in timpul judecarii unei pricini nu poate fi atacata decat o data cu fondul.
Art. 239 C.pr.civ.
Orice persoana care are interes sa constate de urgenta o anumita stare de fapt care ar putea sa inceteze ori sa se schimbe pana la administrarea dovezilor va putea cere instantei in circumscriptia careia urmeaza sa se faca constatarea sa delege un executor judecatoresc din aceeasi circumscriptie sa constate la fata locului aceasta stare de fapt.
Presedintele poate incuviinta facerea constatarii fara instiintarea aceluia impotriva caruia se cere.
Procesul-verbal de constatare va fi comunicat in copie celui impotriva caruia s-a facut constatarea, daca nu a fost de fata.
El va face dovada pana la dovada contrarie.
Art. 240 C.proc.civ.
In caz de primejdie in intarziere, administrarea dovezii si constatarea prin executori judecatoresti se vor putea face si in zilele de sarbatoare si chiar in afara orelor legale, cu incuviintarea anume a magistratului.
Art. 241 C.proc.civ.
Dovezile administrate in conditiile mai sus prevazute pot sa fie folosite si de partea care nu a cerut administrarea lor.
Cheltuielile facute cu administrarea dovezilor vor fi tinute in seama de instanta care judeca pricina in fond.

corinuta a scris:

As dori sa aflu in cazul unei actiuni de partaj cine plateste taxa aceia pe valoarea imobilului. De exemplu daca sotia intenteaza partajul ea va trebui pe langa taxa de timbru de 9 lei si timbru judiciar .., sa mai plateasca 8 % din valoarea bunurilor de la partaj? Sau daca nu cam care ar fi costurile si procedura in cazul unui partaj?
Si mai am o nelamurire. Ce se intampla atunci cand soti sunt divortati, si urmeaza actiunea de partaj. Ei inca locuiesc impreuna, in schimb sotul sustrage din bunurile comune iar pana la partaj sunt mai putine. Si in cazul in care sotul nu isi mai plateste intretinerea si facturile din razbunare si rautate, doar sotia achitandu-le in ideea de a nu acumula datori prea mari dar aceste sacrifici facandu-le doar ea. Ce se intampla la partaj?Va multumesc!
Se judeca actiunea de partaj, procesul isi urmeaza cursul firesc, iar in ceea ce priveste faptul ca sotii locuiesc in continuare impreuna, asta este problema lor. Daca unul dintre soti sustrage bunuri din masa partajabila, atunci se cheama furt intre soti, infractiune pedepsita de Codul penal.