Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in cazul demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in cazul demisiei

Spuneti-mi si mie , va rog, care se considera prima zi de preaviz, in cazul demisiei unui salariat: data in care depune demisia (data inregistrarii demisiei) sau ziua imediat urmatoare?
Eu zic ca e ziua imediat urmatoare, dar cum conving un salariat ca am dreptate?
Sau nu am dreptate?

Multumesc
În calculul termenului de preaviz nu intră ziua comunicării sale angajatorului. Prin urmare, data de început a termenului de preaviz este ziua imediat urmatoare a datei notificării de către salariat a încetării contractului individual de muncă.
Se aplica regulile codului de procedura civila, prima si ultima zi nu se numara.