Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept la mostenire

COPII DUPA DIVORTUL INTRE PARINTI,AU DREPT LA MOSTENIRE ??
dj_daniel78, utilizator
Da, copii mostenesc parintii chiar daca acestia au divortat.
Copiii vor veni la mostenirea parintilor chiar daca acestia au divortat si chiar si in cazul in care ei s-au recasatorit dupa divort, desigur cu exceptia cazurilor de nedemnitate si cu conditia ca respectivii descendenti sa existe, sa fie in viata la data deschiderii succesiunii dupa autorul lor. In caz contrar vor veni la mostenire nepotii, daca exista.
Divortul nu impieteaza cu nimic vocatia succesorala a mostenitorilor legali, astfel copii parintilor decedati(de cuius) vor veni la mostenirea lasata de catre cei doi parinti

Cu respect
ma intereseaza mai mult sa aflu daca parintii,dupa partaj,pot instraina (sau vinde) fara acordul copiilor, bunurile familiei ? In ce masura copiii raman mostenitori ?
"Parintii" pot dispune cum doresc de averea lor in timpul vietii, fara sa obtina acordul copiilor.