avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ce se poate face in situatia in care intretinerea a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ce se poate face in situatia in care intretinerea a venit aberant?

Stau cu chirie in primul rand. Pe luna mai a venit ~140lei intretinerea, pe luna iunie ~70lei. Stiam din anii anteriori ca intretinerea este 50-70lei, si aceasta o confirma. In plus 140lei nu era suma cheltuielilor de la avizier. Cert e ca tot blocul a platit aceasta intretinere.

Ce se poate face in aceasta situatie?
Cel mai recent răspuns: LocatarB , utilizator 20:45, 18 August 2011
Nu vad unde este suna ?aberanta?. Adica eu am de platit pe luna august la intretinere 124 de lei (ap. 3 camere).

Din momentul afisarii listelor aveti la dispozitie 10 zile pentru a depune o contestatie la presedintele asociatiei.
Ultima modificare: Joi, 18 August 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Eu singur la garsoniera deci, am platit mai mult ca dvs la 3 camere. Tot nu vi se pare aberant?
Nu este deloc o suma aberanta pentru o garsoniera.
Conteaza mult daca s-au facut ceva reparatii...
De ce nu-l intrebati pe administrator?
Cum adica 140 lei nu era la avizier? Dar unde era?
Tot blocul a platit 140 lei sau cum?

Nu conteaza ca sunteti chirias, iar cotele la intretinere pot creste de la an la an. Nu e obligatoriu sa ramana sumele mici, asa cum nici painea nu mai costa ca acum cativa ani!

L-am intrebat deja, nu a vrut sa-mi raspunda. A zis sa vin cu propietarul, care normal ca nu e de acord, spunand: "Ce? Ma pun eu cu astia?". Pai da, nu plateste el intretinerea. Concluzia, administratorul fura.
Nu, concluzia este falsa in lipsa de prezumtii adevarate, cu alte cuvinte a nu spune ceva, cuiva, nu inseamna ca vrea sa ascunda, ci ca pur si simplu nu vrea sa stea de vorba cu dv.
Dar celorlalti proprietari le-a spus? Poate aflati de la ceilalti vecini ai dv.

Aici, in cazul dv., administratorul are o vina mult mai mica decat proprietarul dv. care ar trebui sa se implice, ca doar nu stati in casa lui pe degeaba.
Ultima modificare: Joi, 18 August 2011
elga50, moderator

Alte discuții în legătură

Suma intretinere in avans prea mare razvanvelicu razvanvelicu Buna ziua, Tatal meu si-a vandut garsoniera, dar pentru a perfecta actele de vanzare, mai are nevoie si de adeverinta de la administratia blocului, cum ca ... (vezi toată discuția)
Administrator; contestatii... pollet_a pollet_a Bun gasit. Am o problema cu d-l administrator al blocului. Mama mea a decedat din luna august. In garsoniera nu mai locuieste nimeni. Eu merg la 2-3 zile sa ... (vezi toată discuția)
Plata perderi apa in retelele de apa comune ale asociatiei de proprietari husseincudop husseincudop De 3 ani sunt proprietarul unei garsoniere situata intr-un bloc mixt de apartamente. Nu am locuit nici o zi in acest apartament din momentul achizitionarii si ... (vezi toată discuția)