Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ce se poate face in situatia in care intretinerea a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ce se poate face in situatia in care intretinerea a venit aberant?

Stau cu chirie in primul rand. Pe luna mai a venit ~140lei intretinerea, pe luna iunie ~70lei. Stiam din anii anteriori ca intretinerea este 50-70lei, si aceasta o confirma. In plus 140lei nu era suma cheltuielilor de la avizier. Cert e ca tot blocul a platit aceasta intretinere.

Ce se poate face in aceasta situatie?
Va adresati in scris presedintelui intrucat, conform legii, locatarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociaiei si sa aibe acces, la cerere, la orice document al acesteia.
Aveti dreptul sa primiti explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de
proprietari si, eventual, sa o contestati la presedintele asociaiei , in termen de 10 zile de
la afiarea listei de plata. Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa rspundaa la contestatie in termen de 7 zile;
La avizier ar trebui afisata baza de calcul a cheltuielilor repartizate in lista de plata. (toate cheltuielile efectuate si criteriul de repartizare: nr.persoane, cota indiviza,...).
LocatarB, utilizator