Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Eroare instalare REVISAL HG nr. 500/2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Eroare instalare REVISAL HG nr. 500/2011

Buna ziua,
In documente am atasat eroarea de la instalare a aplicatiei revisal HG 500/2011.
Va rog,
Cum remediez aceasta problema?
Multumesc anticipat!
freeelis a scris:

daniel_toma a scris:

Ce sistem de operare aveti?
Daca aveti windows 7, poate acest program nu este compatibil cu sistemul de operare.

Sistemele de operare suportate de noul program REVISAL sunt:
Windows XP SP2, SP3
Windows Server 2003 SP1
Windows Vista
Windows 7
Windows Server2008

Versiunea nou a aplicaiei Revisal conform Hotrrii de Guvern nr. 500/2011
n urma consultrilor publice, Inspecia Muncii pune la dispoziia angajatorilor versiunea nou a aplicaiei informatice Revisal pentru nfiinarea i completarea registrului de eviden a salariailor n format electronic, actualizat n conformitate cu prevederile Hotrrii Guvernului nr. 500/2011:

- Revisal 5.0.6 (pentru Windows XP / Vista / 7)
- Ghid de instalare i utilizare (format .pdf - Portable Document Format)

Revisal nu este o aplicatie server, ci una client. Iar in ceea ce priveste aplicatiile de acest gen, dati-mi voie sa am dubiile mele, date de experienta de ani de zile pe care o am in domeniu.
Erorile de acest gen apar de obicei atunci cand dll-urile (bibliotecile) nu sunt folosite corespunzator. Era cel mai bine daca @utc ne-ar fi dat eroarea din fisierul text rezultat in urma dump-ului, pentru ca acolo scrie exact de unde i se trage.
Sistemele de operare pentru care este functionabila varianta noua de Revisal sunt preluate din Ghidul de instalare ?i utilizare ... nu cred ca am scris ca REVISAL-ul este o aplicatie server, ci am specificat ce sisteme de operare sunt suportabile de Revisal....
buna ziua, am si eu o problema, la instalarea revisalului:
- la deschiderea noii versiuni, imi da un mesaj pt microsof: “revisal has encountered a problem and needs to close. we are sorry for the inconvenience. if you werein the middle of something, the information you were working on might be lost. please tell microsoft about this problem. we have created an error raport that you can send to help us we improve revisal. will treat this report as confidential and anonymous.”
Fac mentiunea ca indeplinesc toate conditiile pt noua versiune + am instalat toate patch-urile cu intrare apoi in program. am dat si salvari dupa fiecare patch. si imi da acelasi mesaj.
a mai patit cineva asa? eu de cateva ore bune ma chinuiesc si nu-i dau de cap. pot primi putin ajutor?
multumesc
Aveti instalat microsoft.net framework 3.5 SP1?
cristinaj a scris:

buna ziua, am si eu o problema, la instalarea revisalului:
- la deschiderea noii versiuni, imi da un mesaj pt microsof: “revisal has encountered a problem and needs to close. we are sorry for the inconvenience. if you werein the middle of something, the information you were working on might be lost. please tell microsoft about this problem. we have created an error raport that you can send to help us we improve revisal. will treat this report as confidential and anonymous.”
Fac mentiunea ca indeplinesc toate conditiile pt noua versiune + am instalat toate patch-urile cu intrare apoi in program. am dat si salvari dupa fiecare patch. si imi da acelasi mesaj.
a mai patit cineva asa? eu de cateva ore bune ma chinuiesc si nu-i dau de cap. pot primi putin ajutor?
multumesc

Am aceeasi eroare pe care o genereaza Windowsul. Eroarea din Revisal spune:
"Cannot convert string '0,2,20,2' in attribute 'Margin' to objesct of type 'System.Windows.Thickness', '0,2,20,2' string cannot be converted to Lenght. Error at object 'System.Windows.Setter' in markup file 'Teamnet.Revisal.ui;component/infrastructure/app.xaml'.

Are cineva o idee cum se rezolva asta?
Incubus_ct, utilizator