Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In ce situaþii se aplicã dreptul de uzucapiune? Se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In ce situaþii se aplicã dreptul de uzucapiune? Se aplicã si atunci cind intr-un imobil a locuit neintrerupt de 34 de ani cineva si detine 2/3 din acel imobil? Adica... acest drept este aplicabil si in cazul mostenirilor?

dreptul de uzucapiune#-o
Se poate uzucapa si impotriva celorlalti coproprietari.
De regula se apreciaza ca unul dintre coproprietari exercita posesia si in numele celorlalti.
Pentru a uzucapa in asemenea cazuri, va trebui facuta dovada existentei caracterului neechivoc al posesiei, respectiv intentia coproprietarului de a poseda doar pentru sine.
MULTUMESC FRUMOS PENTRU AMABILITATEA CU CARE MI-ATI RASPUNS.
AM INTELES INTR-UN FINAL,DAR DIN PACATE PERSOANA RESPECTIVA NU SE POATE FOLOSI DE ACEST DREPT DEOARECE POSESIA EXERCITATA DE EL ESTE UNITA CU CEA A PARINTILOR SAI, ASTFEL CA UTILIZAREA ACESTUI DREPT IESE DIN DISCUTIE.

MULTUMESC INCA ODATA.
puteti invoca si jonctiunea posesiilor pentru a putea uzucapa, daca puteti dovedi ca si antecesorii au avut o posesie utile, neechivoca, cu titlu de proprietar