Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea fara permis

Am si eu o intrebare :Daca te prinde politia fara permis maipoti sustine ulterior examenul auto ?
poti sustine ulterior examenul, doar daca nu pronuntat o sent penala de condamnare,
Cab.Av.Doroiman Camelia, Avocat
Conducerea fara posedarea permisului de conducere e infractiune si se pedepseste cu inchisoarea potrivit OUG 195/2002. Existand o condamnare ea se va inscrie in cazierul judiciar. Pentru obtinerea permisului de conducere, candidatul trebuie sa depuna la politie cazier judiciar. Fiind inscrisa o condamnare penntru o infractiune la regimul circulatiei in acel cazier, candidatul nu va putea paritcipa la sustinerea examenului. Doar dupa ce se implinieste termenul de reabilitare, pentru condamnarea inscrisa in cazier, ea se va sterge, cazierul va deveni curat si persoana va putea sustine examenul pentru scoala de soferi.
si care este termenul de reabilitare ? cati ani ?