avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cine este tatal meu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cine este tatal meu?

buna,
de cativa ani ma framanta o intrebare:cine este tatal meu?Grupa mea sangvina este AII ,a mamei este BIII ,iiar a tatalui este OI.Este clar ca ar trebui sa existe in viata mea un al doilea tata care sa salveze onoarea grupelor sangvine din familia mea.Nu stiu daca va vine sa credeti , dar acest secret (al tatalui adevarat) a fost tinut in familia mea de 38 ani.
Eu banuiesc cine este tatal biologic , dar nu stiu ce ar trebui sa fac ,cum sa procedez sa ma recunoasca legal.As vrea sa reusesc acest lucru singura,fara sa apelez la "bunavointa mamei" , deoarece consider ca , comportamentul meu de fiica ascultatoare,respectuasa.cuminte,nu mai are sens.Desigur ma refer la relatia mama-fiica. Pentru tatal care m-a crescut---tot respectul.
De fapt scopul meu in aceasta actiune este sa-i tulbur tatalui biologic linistea , sa vad reactia lui si a copiilor lui si sa plateasca la batranete distractia din tinerete.(sunt cam sadica nu?).cred ca merita
Si el s-ar putea distra la proces.
Mai rau se vor supara mostenitorii lui.

avocat Claudiu Lascoschi
ca fiica as putea cere recunoasterea paternitatii in instanta impotriva vointei mamei?
Nu vointa mamei e cea care va incurca. De altfel sunteti majora. Iar majorul ...nu trebuie tinut de manuta pentru a adresa cereri instantei (a se citi: nu are nevoie sa-i fie incuviintate actele pentru ca are capacitate deplina de exercitiu).

Altceva va incurca. Statutul dvs. de copil (fost) din casatorie... cred (desi nu ati specificat daca "mama" si "tata" erau casatoriti la vremea nasterii dvs.)
Copilul nascut in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei. Punct.

Numai copilul din afara casatoriei isi poate stabili paternitatea.
Adica, pentru a se putea stabili o noua paternitate trebuie inlaturata prima, astfel incat sa se ajunga la statutul de copil din afara casatoriei. Si de aici...e un pic de povestit, daca chiar credeti ca merita...
Ultima modificare: Vineri, 22 August 2008
romascanu, moderator
Imi cer scuze daca sunt insistenta.
in momentul casatoriei ,mama era insarcinata.Sotul ei m-a recunoscut ca fiica(conform legii).Cum trebuie sa procedez eu sa inlatur prima paternitate.Este evident faptul ca am fost conceputa inaintea casatoriei , deoarece m-am nascut la 3 luni dupa casatoria legitima a mamei cu sotul ei.
petu a scris:

Imi cer scuze daca sunt insistenta.
in momentul casatoriei ,mama era insarcinata.Sotul ei m-a recunoscut ca fiica(conform legii).Cum trebuie sa procedez eu sa inlatur prima paternitate.Este evident faptul ca am fost conceputa inaintea casatoriei , deoarece m-am nascut la 3 luni dupa casatoria legitima a mamei cu sotul ei.
Considerati ca este atat de necesar sa inlaturati prima paternitate? Nu ar fi suficient sa va cunoasteti tatal biologic, fara alte tracasari? Sau nu ati avut o copilarie nefericita in familia in care ati crescut si ati fost educata? V-a creat probleme tatal, sa-i zicem, adoptiv?

Alte discuții în legătură

Stabilirea paternitatii - mai complicat dana242000 dana242000 Buna ziua, sunt noua pe acest forum si as vrea sa va adresez o intrebare: sunt in plin proces de divort si custodie cu sotul - in urma casatoriei a ... (vezi toată discuția)
Tagada paternitate sau contestare recunoastere filiatie. dandanaua dandanaua Un barbat recunoaste la starea civila un copil nascut de o femeie cu care a avut relatii extraconjugale. Copilul este recunoscut de acest barbat la momentul ... (vezi toată discuția)
Paternitate veronika2008 veronika2008 Buna tuturor. Am si eu o problema. Am conceput un copil in timpul casatoriei cu altcineva. Sunt in 6 luni si tatal biologic ameninta cu revendicarea copilului. ... (vezi toată discuția)