avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati la diferenta apa calda consumata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati la diferenta apa calda consumata

Am primit de la asociatie o hartie prin care sunt somat sa platesc o diferenta de consum de aproximativ 200 mc apa calda, acumulata intr-o perioada de timp de 47 de luni (din octombrie 2007).
In toata aceasta perioada, am fost pus pe consum pausal, desi exista contorizare.
Diferenta de mc apa calda este calculata ca fiind indexul actual al contorului de apa calda si cubajul pus pe lista de plata (cumulat) din aceasta perioada.
Care este legalitatea acestei somatii din partea asociatiei, dat fiind faptul ca sunt cu intretinerea platita la zi? Si mai ales ca aceste "datorii" au fost deja platite de catre mine si ceilalti locatari prin adaugarea pierderilor?
Ce acte trebuie sa fac eu, ca si membru al asociatiei pentru a media acest "conflict"?
E la mintea cocosului ca daca se cer bani pentru un lucru deja platit nu este legal. Restul il cunoasteti numai dv.
Pe noi ne-ati aburit destul.
Am impresia ca nu spuneti adevarul, sau poate nu il cunoasteti.
Nu este problema administratorului daca dvs. vreti sa apelati la apometre sau nu. Daca in toti acesti 5 ani ati fost trecut la pausal cu cantitatile prevazute de ANRSC, nu cred ca dvs. mai aveti vreo datorie catre asociatie.
Oricand puteti sa declarati apometrele, asta nu inseamna ca vi se vor citi indexurile de acum 5 ani. Daca v-ati fi schimbat apometrele, nu se lua in calcul indexul din momentul solicitarii trecerii la apometre? Indexul putea sa fie zero, cum mai stabilea diferenta dintre pausalul achitat si index 200 mc?
Lunar administratorul cumuleaza consumurile declarate de locatarii cu apometre, pausalul cu cantitatile ANRSC iar diferenta intre factura si aceste totaluri, este considerata ca pierdere care presupun ca a fost repartizata lunar (factura trebuia sa se inchida). Nu este obligatoriu ca pausalul sa aiba neaparat cantitatile ANRSC.
Atunci de unde mai apar 200 mc? Poate este o recalculare a furnizorului si ar trebui sa luati legatura cu acesta, dar diferente ar trebui sa apara la toti locatarii indiferent ca au sau nu apometre.
Altfel cred ca administratorul nu isi justifica salariul.
Eu m-am mutat in apartament in martie 2008. Din octombrie 2007 si pana la data mutarii am facut curatenie. Apometrele le-am preluat de la vechiul proprietar, le-am scos cand am facut curatenia si apoi le-am pus la loc, cu sigiliu. Ultima citire clara provine din octombrie 2007. Au fost o multime de neclaritati atunci, vechiul proprietar avea chipurile toate hartiile necesare pentru a vinde apartamentul, inclusiv cele de la asociatia de proprietari. Cand am suprapus documentele copii declarate de fostul proprietar cu cele de la asociatie, evident ca nu s-au regasit, pentru ca nu existau (mica intelegere cu presedinta si cu administratorul). Astfel ne-am trezit cu datorii de milioane (la intretinere) care nu aveau justificare in consumul meu ca si membru al acestei asociatii de proprietari.
Contorul e un pic ciudat, nu are virgula si este ambiguu. Eu am considerat ca citirea trebuie facuta cu virgula si am dat citirile ca atare (de ex. 25,6 in loc de 256). Toate citirile date de mine au fost ignorate si am fost bagat la pausal. Desi am avut discutii serioase cu ei, nici unul nu a urcat sa vada despre ce este vorba si sa ajungem la un compromis legal.

Acum, datorita insistentelor mele, am reusit sa-i aduc in casa si sa vada si ei contorii si sa ajungem la stingerea diferendelor. Eu am spus, ca este OK, sa fie citirile cum vor ei (m-am interesat si am ajuns la concluzia ca nu aveam dreptate).
Deci, am gresit, trebuie sa platesc.

Insa pe mine ma interesa legalitatea incasarii acestor bani, atat timp cat facturile la furnizor sunt platite la zi, eu am platit la zi intretinerea. Logica mea imi spune ca banii platiti de mine trebuie sa ajunga sau sa se scada de la vecinii carora li s-au bagat pierderi. Iar mie de asemenea sa mi se scada pierderile pe care le-am platit de-a lungul timpului, din aceasta diferenta de plata.
Insa perderile sunt in lei pe lista de plata, pe cand leii nu ii poti echivala cu metri cubi de la consum, nu-i asa?
Mai cititi o data tot topicul si daca mai e cazul inca si inca o data. In el veti gasi si raspunsul, numai sa vreti sa-l vedeti.
Legalitatea sumelor pretinse de asociatie provine, asa cum s-a mai spus, din aplicarea regulamentelor interne ale asociatiei cu privire la asemenea situatii, regulamente pe care chiar legislatia noastra le recomanda a fi intocmite si respectate de membrii unei as. de prop.
Acum, ce se face cu acesti bani, este alta discutie. S-ar putea, asa cum sugerati, sa fie scazuti din facturile viitoare la apa calda, astefl incat proprietarii care au achitat in perioada trecuta asa-zisele pierderi sa fie compensati - masura pe care chiar dvs. o gasiti justa, insa asociatia ar putea sa faca multe alte lucruri, desigur, tot in folosul proprietarilor ca altfel intram pe alte discutii.
Problema instalatiilor de retur la apa calda, este intr-adevar o chestiune foarte importanta pe care fiecare furnizor trebuie sa o rezolve daca tot vrea ca noi, beneficiarii sa cumparam acest serviciu de la dansii sau sa ne procuram instalatii proprii de preparare a apei calde menajere. Din acest motiv - de proasta calitate a serviciului prestat, mii de proprietari s-au deconectat de la sistemul centralizat si peste tot vezi cum CET-ul / RADET-ul, plang ca le ”pleaca” clientii, dar acestia nu fac nimic sa imbunatateasca aceste servicii. Ba fac, merg si plang pe la toate agentiile statului care la randul lor intocmesc proceduri extrem de stufoase privind deconectarea proprietarilor de la ”sistem”. Daca urmaresti o asemenea procedura de deconectare, in vre-o 3-4 ani reusesti legal sa te deconectezi...
Nu stiu daca ati inteles cum vine treaba cu legalitatea. Am mai spus, pe mine m-a surprins lipsa de reactie a asociatiei si aplicarea unor masuri asa-zis compensatorii, dupa o perioada atat de mare de timp. Restul este istorie!

Alte discuții în legătură

Apometre desigilitate cyan cyan Asociatia de proprietari poate impune sanctiuni prin hotarare a AG in cazul in care se constata la verificarea apometrelor faptul ca sigiliul este deteriorat ... (vezi toată discuția)
Plata apa calda,consum 0 de 2 ani de zile!! gici gici Buna ziua!Zilele trecute m-am uitat pe afisul cu plata intretinetinerii de la avizierul scarii,si am constatat ca aveam o suma de bani ptr plata consum de apa ... (vezi toată discuția)
Consum pausal adela c adela c buna. problema mea este urmatoarea: In luna ianuarie cand s-a citit contorul la apa nu am fost gasita acasa(luna in care se si platea taxa de citire), ... (vezi toată discuția)