avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati la diferenta apa calda consumata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati la diferenta apa calda consumata

Am primit de la asociatie o hartie prin care sunt somat sa platesc o diferenta de consum de aproximativ 200 mc apa calda, acumulata intr-o perioada de timp de 47 de luni (din octombrie 2007).
In toata aceasta perioada, am fost pus pe consum pausal, desi exista contorizare.
Diferenta de mc apa calda este calculata ca fiind indexul actual al contorului de apa calda si cubajul pus pe lista de plata (cumulat) din aceasta perioada.
Care este legalitatea acestei somatii din partea asociatiei, dat fiind faptul ca sunt cu intretinerea platita la zi? Si mai ales ca aceste "datorii" au fost deja platite de catre mine si ceilalti locatari prin adaugarea pierderilor?
Ce acte trebuie sa fac eu, ca si membru al asociatiei pentru a media acest "conflict"?
In asociatie se pot face verificari oricand de catre presedinte, cezor, comisii... Daca se constata diferente de sume, de consumuri, calcule gresite, este normal, legal sa se corecteze.
Asa cum spuneati in primele mesaje "nu conteaza din ce cauza nu ati dus indexul la asociatie", acum s-a constatat diferenta si acum se rezolva.
Orice evidenta se poate corecta. De exemplu legea contabilitatii precizeaza ca o situatie, un calcul, un document se reface in termen de 30 de zile de la constatare indiferet cat de veche este greseala, omisiunea, diferenta...
Daca in asociatia dv s-ar fi hotarat ca pentru cei care nu aduc lunar indexul la asociatie sa se treaca la plata, pe lista lunar un consum estimat sau pausal mai mare acum poate nu mai era aceasta diferenta. Noi trecem la plata 7 m.c./persoana in lunile cand acestia nu aduc indexul.
O familie care nu voia acum 2 ani sa-si monteze apometre, avand 2 persoane platea lunar cate 14 m.c. apa rece. Cu toate acestea lunar ne lipseau cativa metri cubi. Am facut presiuni asupra lor sa-si monteze apometre. Invocau faptul ca si-asa le trecem un consum prea mare, ca ei nu consuma atat de mult... Intr-o luna le-am trecut 50 m.c apa rece, demonstrand cu factura si consumul masurat la ceilalti ca aceasta este diferenta ce le revine lor. Au contestat, s-au suparat si-n cateva zile si-au montat apometre. De atunci aduc lunar indexul si consuma intre 20 si 25 m.c apa rece, aceleasi 2 persoane. Daca le treceam la plata 14 m.c. li se parea mult dar acum 25 m.c nu li se pare mult deoarece citesc indexul cu ochii lor.

Pentru ca insistati cu "legalitatea incasarii acestor bani, atat timp cat facturile la furnizor sunt platite la zi", aflati ca aceasta operatiune este legala. Banii se incaseaza pe chitanta si se inregistreaza in registrul de casa. administratorul, comitetul, cenzorul pot decide ca sumele incasate pe aceasta diferenta de apa sa se repartizeze proprietarilor sub mai multe forme: scaderea valorica din pretul apei in luna urmatoare, adaugarea acestei sume la fondul de reparatii, la fondul de penalizari sau alte fonduri speciale ale asociatiei de care sa beneficieze proprietarii, inclusiv cel care i-a achitat acum.
@daniel_toma
- Ultima citire: oct.2007
- Pana in prezent ati platit pausal (asa ati vrut, apometre defecte, lipsa apometre, consumul neluat in seama de catre administrator)
- Azi decideti sa vi se tina cont de consumul intregistrat de apometre ( pt. ca asa vreti, apelati la cele existente, ati instalat noi apometre)
- Deci chemati administratorul sa citeasca indexul la momentul in care decideti sa vi se ia in calcul apometrele ( care poate fi a unor apometre noi, apometrele vechi)
- La sfarsitul lunii administratorul citeste indexul nou, sau il transmiteti dvs. (depinde cum s-a hotarat de asociatie) si stabileste consumul lunii curente rezultat din index nou minus index vechi (cel citit la inceputul lunii, nu cel de la Adam si Eva).
- Deci nu sunteti dator la asociatie.

Daca totusi, (din motive pe care nu le-ati expus sau stiute numai de administrator) administratorul insista pentru ca dvs. sa platiti cei 200 mc apa, corect ar fi sa faca o recalculare a consumurilor tuturor locatarilor , la pretul facturat in fiecare luna, iar diferenta sa se regaseasca intr-un minus la fiecare apartament.
Chiar vorbiti serios cu recalcularea la fiecare apartament de-a lungul a 4 ani? :happy:
Stimati domni,

Hotararea luata de mine este luata deja. Adica sa platesc, chiar daca nu mi se pare legal.
Sunt de acord in principiu cu ce a spus @adriantot si ceilalti care au fost favorabili, sa-i numesc asa, problemei expuse de mine.
Nu sunt de acord cu d-na @elga50, care s-a legat ce cel topic (deh...doar este moderator!), explicandu-mi problema ca la copii, in sensul in care "scoala" de administratori ar fi cea mai inalta scoala din Romania. Apropo, lucrez in IT de ani de zile si stiu foarte bine ce este acela un algoritm de calcul. Iar aici chiar nu este cazul, este doar "artimetica" pura. Daca v-am ofensat, nefiind de acord cu dvs., va rog sa ma scuzati. Un forum de aceea este forum pentru a putea vorbi liber, fiecare dintre noi. In termeni civilizati, evident si nu cu "abureli", asa cum le-ati numit.
Multumesc tuturor celor care au dat raspunsuri pertinente si nu numai, si declar subiectul inchis.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apometre desigilitate cyan cyan Asociatia de proprietari poate impune sanctiuni prin hotarare a AG in cazul in care se constata la verificarea apometrelor faptul ca sigiliul este deteriorat ... (vezi toată discuția)
Plata apa calda,consum 0 de 2 ani de zile!! gici gici Buna ziua!Zilele trecute m-am uitat pe afisul cu plata intretinetinerii de la avizierul scarii,si am constatat ca aveam o suma de bani ptr plata consum de apa ... (vezi toată discuția)
Consum pausal adela c adela c buna. problema mea este urmatoarea: In luna ianuarie cand s-a citit contorul la apa nu am fost gasita acasa(luna in care se si platea taxa de citire), ... (vezi toată discuția)