Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... simulatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

simulatie

Buna seara,
Unde se ncheie un contranscris ce are la baza art. 1175 C. civ?
Multumesc
Care sunt elementele definitorii ale unui contrainscris pentru a fi autentic?
Mihai Pop, utilizator
oriunde..se poate:">
ContSters214051, utilizator
milicadamian a scris:

oriunde..se poate:">

=D>

trebuie facut in fata notarului?
Mihai Pop a scris:

trebuie facut in fata notarului?

:)
n literatura juridic de specialitate sau conturat mai multe definiii, dar ,,ceea ce este caracteristic pentru simulaie este faptul c ea presupune existena concomitent, ntre aceleai pri, a dou contracte: unul public, aparent, denumit i contract simulat, prin care se creeaz o anumit aparen juridic ce nu corespunde realitii; un altul secret, denumit contranscris, care corespunde voinei reale a prilor i prin care aceasta anihileaz, n tot sau n parte, aparena juridic creat prin actul public, simulat.
milicadamian a scris:

Mihai Pop a scris:

trebuie facut in fata notarului?

:)
n literatura juridic de specialitate sau conturat mai multe definiii, dar ,,ceea ce este caracteristic pentru simulaie este faptul c ea presupune existena concomitent, ntre aceleai pri, a dou contracte: unul public, aparent, denumit i contract simulat, prin care se creeaz o anumit aparen juridic ce nu corespunde realitii; un altul secret, denumit contranscris, care corespunde voinei reale a prilor i prin care aceasta anihileaz, n tot sau n parte, aparena juridic creat prin actul public, simulat.

promit sa corectez textele pe care le postez:D