avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... simulatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

simulatie

Buna seara,
Unde se ncheie un contranscris ce are la baza art. 1175 C. civ?
Multumesc
Care sunt elementele definitorii ale unui contrainscris pentru a fi autentic?
Ultima modificare: Joi, 18 August 2011
Mihai Pop, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters214051 , utilizator 22:13, 18 August 2011
oriunde..se poate:">
Ultima modificare: Joi, 18 August 2011
ContSters214051, utilizator
milicadamian a scris:

oriunde..se poate:">

=D>

trebuie facut in fata notarului?
Mihai Pop a scris:

trebuie facut in fata notarului?


:)
n literatura juridic de specialitate sau conturat mai multe definiii, dar ,,ceea ce este caracteristic pentru simulaie este faptul c ea presupune existena concomitent, ntre aceleai pri, a dou contracte: unul public, aparent, denumit i contract simulat, prin care se creeaz o anumit aparen juridic ce nu corespunde realitii; un altul secret, denumit contranscris, care corespunde voinei reale a prilor i prin care aceasta anihileaz, n tot sau n parte, aparena juridic creat prin actul public, simulat.
milicadamian a scris:

Mihai Pop a scris:

trebuie facut in fata notarului?


:)
n literatura juridic de specialitate sau conturat mai multe definiii, dar ,,ceea ce este caracteristic pentru simulaie este faptul c ea presupune existena concomitent, ntre aceleai pri, a dou contracte: unul public, aparent, denumit i contract simulat, prin care se creeaz o anumit aparen juridic ce nu corespunde realitii; un altul secret, denumit contranscris, care corespunde voinei reale a prilor i prin care aceasta anihileaz, n tot sau n parte, aparena juridic creat prin actul public, simulat.



promit sa corectez textele pe care le postez:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta interesanta uleana uleana In 2001 se incheie un antecontract sub semnatura privata intre promitentul - vanzator si promitentul - cumparator si se da un avans reprezentand 20% din ... (vezi toată discuția)
Actiune in simulatie ariana_2374 ariana_2374 buna seara tuturor, in urma cu 10 ani am delegat pe tatal meu, prin procura notariala sa cumpere un apartament in numele meu si pentru mine si sa faca tot ce ... (vezi toată discuția)
Speta simulatie nicoleta hotca nicoleta hotca am si eu nevoie de o speta pt un studiu pe care il fac la civil-simulatia...multumesc (vezi toată discuția)